Ambasadorowie Wschodu 2021 wybrani

Laureaci Ambasadorów Wchodu 2021 podczas finałowej gali, która odbyła się 27 listopada na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim

Janusz Opryński w kategorii „Kultura i sztuka”, prof. dr hab. Iwona Hofman w kategorii „Nauka” i Perła – Browary Lubelskie w kategorii „Marka” znaleźli się w gronie siedmiu tegorocznych laureatów tytułu „Ambasador Wschodu”.


Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zainicjowany został w 2013 roku przez wydawcę magazynu „Kraina Bugu”, a od tego czasu przyznano już łącznie 70 tytułów.

W tym roku jury konkursu złożone z przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów oraz organizacji i inicjatyw społecznych wyłoniło kolejną siódemkę laureatów, wśród której znalazła się dwójka lublinian i lubelska spółka – Janusz Opryński, reżyser teatralny, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych oraz kierownik artystyczny Teatru Provisorium zwyciężył w kategorii „Kultura i sztuka”; prof. dr hab. Iwona Hofman (UMCS), medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury została Ambasadorem Wschodu w kategorii „Nauka”, a spółka Perła – Browary Lubelskie, w kategorii „Marka”. Grono laureatów uzupełnili: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe (woj. podkarpackie) w kategorii „Turystyka”, Mydlarnia Cztery Szpaki (woj. podlaskie) w kategorii „Biznes”, Teatr Wierszalin w Supraślu (woj. podlaskie) w kategorii „Projekt” i organizacje pozarządowe wspierające uchodźców na granicy z Białorusią w kategorii „Społecznie odpowiedzialny”.

Ponadto jury przyznało tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu, którym wyróżniony został prof. Adam Daniel Rotfeld – dyplomata, były minister spraw zagranicznych, badacz stosunków międzynarodowych, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, a za Odkrycie Roku uznało – w dziedzinie turystyki – Kładkę Śliwno-Waniewo (woj. podlaskie) i Festiwal literacki „Patrząc na Wschód” (woj. podlaskie) w kategorii „Projekt”. Nagrodą specjalną wyróżniono zaś Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” (woj. podlaskie).

– Osoby oceniające mają różne doświadczenie i różną wrażliwość, co gwarantuje, że tytuł Ambasadora Wschodu trafia w odpowiednie ręce – mówił podczas gali finałowej Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu. – Wśród nagrodzonych znalazły się osoby, projekty i instytucje, które już cieszą się renomą, ale i takie, które dzięki przyznanemu tytułowi mają szansę pełnić rolę Ambasadora Wschodu na większą niż dotychczas skalę. Mamy nadzieję, że to uznanie przyczyni się do rozwoju i promocji Polski wschodniej – podkreślał.  ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here