12-letnia Ania Schweisser Mistrzynią Polski

(Węgrów, 22-24 marca) Mistrzostwa Polski w kickboxingu dla najmłodszych zawodników i zawodniczek, kadetów i kadetek młodszych i starszych, zakończyły się wielkim sukcesem włodawianki – Anny Schweisser.

Zawody najważniejsze w roku, bo oprócz rywalizacji o tytuł Mistrza Polski walczono o punkty w systemie sportu młodzieżowego oraz o powołania do Kadry Narodowej.

Mistrzostwa odbyły się w dwóch formach – walki przerywanej na punkty oraz ciągłej na macie. Ciosy można było zadawać od pasa w górę rękoma i nogami.

Zawody w Węgrowie zgromadziły około 500 zawodników i trwały dwa trzy dni. Z Włodawy na mistrzostwa pojechało dwoje zawodników: Ania Schweisser – kadetka młodsza oraz Bartek Linkiewicz – kadet starszy wraz z instruktorką Małgorzatą Chomą.

Dwunastoletnia Ania Schweisser, wychowanka klubu, która trenuje od 8. roku życia w Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Mechanik” Włodawa „Skorpion”, wystąpiła w dwóch formach.

Ania przez dłuższy czas przygotowywana była do mistrzostw nie tylko przez trenera Sylestra Protasa, ale również przez Dominikę Jagiełłowicz – wielokrotną Mistrzynię Polski z doświadczeniem międzynarodowym – i instruktorkę Małgorzatę Choma. Wspięła się na wyżyny, zdobywając dwa tytuły Mistrzyni Polski walk przerywanych oraz Wicemistrzyni Polski walk ciągłych (chociaż można ją uznać za Mistrzynię Polski, ponieważ w walce finałowej stoczyła twardą zaciętą walkę z zawodniczką, która już za miesiąc będzie kadetką starszą).

Ania jest pierwszą zawodniczką w 14-letniej historii klubu, która zdobyła dwa tytuły na jednych mistrzostwach. W walkach ciągłych w drugim dniu zawodów nasza zawodniczka wylosowała tzw. przedwalkę, co nie powstrzymało ją przed wygraniem wszystkich walk, w drodze do finału przed czasem. Na Anię Schweisser, która zdobyła złoty i srebrny medal, czekają teraz konsultacje Kadry Narodowej i prawdopodobnie wyjazd na Mistrzostwa Świata lub Europy.

Bartosz Linkiewicz w kategorii do 42 kg w eliminacjach trafił na Wicemistrza Polski młodzików w kickboxingu oraz taekwondo i zajął miejsce poza pierwszą ósemką startujących.

Warto wspomnieć, że ruszyła procedura włączenia kickboxingu do sportów olimpijskich, co oznacza, że niedługo prawdopodobnie obejrzymy walki kickboxingu na Igrzyskach Olimpijskich. Wyjazd na Mistrzostwa Polski był możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego we Włodawie, a także dzięki prywatnym sponsorom – Wiesława Blicharskiego z firmy „Handbud ” we Włodawie i Hotelu „DROB” w Urszulinie. (-)