Odbył się kolejny etap poszukiwań na polu bitwy pod Dubienką z 1792 roku. Udało się odnaleźć ponad 100 przedmiotów bezpośrednio związanych tematycznie. W poprzedniej akcji, w lipcu, poszukiwacze znaleźli kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków. A to jeszcze nie koniec.
W tym roku (18 lipca) minęła 232. rocznica bitwy pod Dubienką. Stanowi ona – jak podkreśla Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie – jeden z ważniejszych epizodów wojny w obronie Konstytucji 3 Maja i jest nierozerwalnie związana jest z wybitną postacią polskiej historii, Tadeuszem Kościuszką.
Bitwa pod Dubienką
Latem 1792 roku w ramach interwencji korpus wojska rosyjskiego wkracza na terytorium Rzeczypospolitej i podąża za cofającą się armią polską, która z małymi sukcesami (bitwa pod Zieleńcami) starała się bronić granic państwa i reform ustrojowych ustanowionych w wyniku działalności Sejmu Wielkiego (1787-1791).
Wojsko polskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, wycofywało się z Wołynia pod naporem armii carskiej, przeprawiło się przez Bug i 8 lipca zatrzymało się w Dubience. Podkomendny Poniatowskiego, gen. lejtnant Tadeusz Kościuszko, doświadczony weteran wojny amerykańskiej opracował plan zatrzymania rosyjskiego korpusu gen. ks. Michaiła Kachowskiego w okolicy miasteczka.
Jako doświadczony inżynier polowy, wybrał najbardziej dogodne do obrony miejsce i przygotował podległe mu oddziały na nadejście Rosjan. Pod jego bezpośrednim nadzorem w ciągu 6 dni (i nocy) przy oddalonej o 7 km od Dubienki osadzie (dzisiejsza Uchańka, wówczas Ukanka), powstał system ziemnych szańców, składających się z 15 baterii, lunet, flesz i trawersów. Za wzniesionymi wałami ukrywano 12 armat oraz jednostki piechoty i kawalerii. Kościuszko ustawił linię fortyfikacji w ten sposób, aby kontrolować drogę do Chełma i jednocześnie wąskie przejście między rozlewiskiem Bugu a biegnącą w pobliżu granicą cesarstwa austriackiego (wówczas państwa neutralnego).
18 lipca 1792 r. naprzeciwko około 7-9 tys. polskich żołnierzy stanęła dwukrotnie silniejsza, lepiej zaopatrzona i zaprawiona w boju armia carska pod dowództwem gen. Michaiła Kachowskiego. Rosjanie przekroczyli Bug na wysokości Dubienki i podeszli pod szańce.
Polacy pod dowództwem Kościuszki bronili się dzielnie i odparli ataki. Rosyjski dowódca podjął nieudany manewr okrążenia polskich placówek i przeprowadzenia ataku na ich tyły.
Liczący tysiąc jeźdźców oddział kawalerii przeszedł w ukryciu przez terytorium Austrii i natarł z zaskoczenia na dwie polskie baterie. Sąsiednim załogom baterii i kawalerii udało się odeprzeć nieprzyjaciela, a płk. Palmenbach (dowódca rosyjskiego natarcia) wraz ze znaczną częścią swoich żołnierzy zginęli. Wieczorem, wyczerpane walką i zagrożone odcięciem od głównych sił, polskie oddziały na polecenie Kościuszki opuściły pole bitwy i nocą podążyły w stronę Kumowa.
W bitwie poległo kilkuset żołnierzy polskich i kilka tysięcy rosyjskich. Miejsca ich pochówku dotychczas nie odnaleziono.
W Dubience ruszyły pionierskie badania
Z inicjatywy pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, archeologa Grzegorza Mączki, powstał program pionierskich badań archeologicznych pola bitewnego w Uchańce. Terenowe badania archeologiczne pod kierownictwem Marcina Piotrowskiego (firma archeologiczna Gorgona), we współpracy z Urzędem Gminy Dubienka, rozpoczęte zostały w czerwcu.
Poszukiwacze odkryli m.in. kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich (pocisków do armat 6-, 2- i 24-funtowych), kolekcję pocisków kartaczowych, kilkadziesiąt pocisków karabinowych, elementy armat, monetę z mennicy króla Stanisława Augusta oraz fragmenty wyposażenia wojskowego, tj. guziki od mundurów i sprzączki od pasów, prawdopodobnie pogubione przez żołnierzy. Z kolei w sierpniowych poszukiwaniach znaleziono kolejnych ponad 100 przedmiotów.
Do zbioru znalezisk pozyskanych z terenu bitwy włączono też dwie całe kule armatnie oraz topór saperski, które zostały odnalezione przez lokalnych mieszkańców i ofiarowane jako dary. Zabytki trafią do chełmskiego muzeum.
Do końca roku eksploratorzy planują kolejne badania. Chcą odnaleźć szaniec, z którego dowodził Kościuszko oraz zlokalizować miejsca pochówków żołnierzy poległych w trakcie bitwy. (opr. pc)