Asfaltownia przy Towarowej?

Firma „Drogmost” spod Zamościa nie rezygnuje z budowy wytwórni mas bitumicznych w Chełmie. Gdy nie udało się jej postawić asfaltowni przy ul. Ceramicznej, stara się o wszelkie zezwolenia na realizację inwestycji przy ul. Towarowej 7, nieopodal siedziby MPRD.

W ubiegłym roku całe miasto, a przede wszystkim osiedle Rejowiecka, protestowało przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych przy ul. Ceramicznej, na terenie dawnego „Technobudu”. Inwestycję chciała zrealizować firma „Drogmost” spod Zamościa. Asfaltownia miała powstać w bliskim sąsiedztwie od zabudowań oraz ogródków działkowych i kąpieliska „Glinianki”.

Liczne sprzeciwy mieszkańców opłaciły się, bo 18 czerwca br. prezydent Jakub Banaszek wydał inwestorowi odmowną decyzję środowiskową. Zresztą kilka miesięcy wcześniej firma „Drogmost”, ze względu na protesty, zapewniła, że poszuka innej lokalizacji. Nie odwoływała się też od decyzji prezydenta, choć miała takie prawo.

„Drogmost”, który przy Ceramicznej ma wytwórnię betonu, nie zrezygnował jednak z budowy asfaltowni. Firma spod Zamościa kupiła tereny przy ul. Towarowej 7, nieopodal Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Grunty zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod przemysł i usługi. Mieszkańcy już wcześniej sugerowali, by właśnie w tych okolicach „Drogmost” szukał działki pod swoją inwestycję.

7 sierpnia br. urzędnicy rozpoczęci postępowanie administracyjne, które ma zakończyć się wydaniem decyzji środowiskowej. Wnioskowi inwestora dokładnie przyjrzał się Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie. Okazało się, że sama karta informacyjna przedsięwzięcia nie wystarczy do wydania decyzji.

RDOŚ po szczegółowej analizie ocenił, iż inwestor musi obowiązkowo przeprowadzić ocenę oddziaływania i szczegółowy raport w zakresie ochrony powietrza, przed hałasem, gospodarki odpadami, ochrony środowiska gruntowo-wodnego i oddziaływania na środowisko przyrodnicze. Raport musi też zawierać wyjaśnienia dotyczące ewentualnego ryzyka dla środowiska związanego z możliwością wystąpienia awarii. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here