Bakterie w wodociągu

Woda z gminnego wodociągu w Rudzie-Hucie od czwartku 8 października br. nie nadaje się do celów spożywczych. Nie można jej pić, przygotowywać z niej potraw, myć owoców czy warzyw. Sanepid, po zbadaniu próbek, wykrył w nim bakterie z grupy coli.

– To prawda, w czwartek o 15.30 dostaliśmy w tej sprawie komunikat z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie – mówi Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta. – Podczas rutynowej kontroli w próbce wody pobranej do badania z gminnej wodociągu stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Nigdy dotąd nie mieliśmy zanieczyszczonej wody. To pierwszy taki przypadek.

Gmina Ruda-Huta ma ponad 100 km sieci wodociągowej. – Do tej pory nie stwierdziliśmy też żadnej awarii. Mamy jedno ujęcie wody na całą gminę. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pojawienia się w wodzie bakterii były spływające po ostatnich obfitych opadach deszczu zanieczyszczenia z pól. To taka nasza teoria, ale jesteśmy już piątą, czy nawet szóstą gminą w powiecie, w której w czasie ostatniego miesiąca w wodociągu stwierdzono bakterie coli. U nas nie ma studni głębinowej, wody powierzchniowe przedostają się do gleby. Posiadamy natomiast stację uzdatniania wody – tłumaczy wójt.

Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Rudzie-Hucie jeszcze w czwartek rozpoczęli dezynfekcję chlorem całej sieci. Następnie wodociąg będzie intensywnie płukany. – Na ten moment woda nie nadaje się bezpośrednio do spożycia, ani też do przygotowywania potraw, płukania owoców, warzyw, mycia naczyń, sztućców czy nawet zębów. Można jej używać natomiast jedynie w celach sanitarnych, albo po przegotowaniu, bo wysoka temperatura niszczy bakterie – twierdzi K. Smal.

Według wójta gminny wodociąg powinien zostać oczyszczony najpóźniej do najbliższego wtorku 13 października. – W piątek podstawiliśmy mieszkańcom wypożyczony z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie beczkowóz z wodą przeznaczoną do celów spożywczych. Do czasu, aż wyniki badań próbek wody z gminnego wodociągu wykluczą obecność w nim bakterii, każdy będzie mógł podjechać do Zakładu Usług Komunalnych i bezpłatnie nabrać sobie wody w pojemniki. Nie wykluczam też, ale to zależy od sytuacji, że wypożyczymy jeszcze jeden beczkowóz, który objechałby wsie. Liczę na to, że szybko uporamy się z tym problemem – dodaje Kazimierz Smal. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here