Basen zamknięty, bo wali się dach!

Zamknięcie basenu przy ZSO nr 8 nie ma nic wspólnego z zakończoną budową chełmskiego aquaparku – zapewnia prezydent Chełma Agata Fisz i rozwiewa plotki w tej sprawie. Decyzję o tym, że basen ma być wyłączony z użytkowania, podjęto po zapoznaniu się z opinią budowlańców, dotyczącą złego stanu technicznego dachu.

Od jakiegoś czasu nie działa basen przy ZSO nr 8. Zajęcia dla klas o profilu pływackim odbywają się na basenie w I LO. Rodzice uczniów, a także częściowo nauczyciele, podejrzewają, że zamknięcie basenu w „Ósemce” może mieć cokolwiek wspólnego z zakończoną budową chełmskiego aquaparku. Sugerują nawet, by w tej sprawie zorganizować spotkanie z władzami miasta.
– Zastanawiamy się, czy wyłączenie pływalni w naszej szkole nie jest przypadkiem spowodowane tym, że miasto chce zmniejszyć koszty, bo za kilka tygodni i tak uruchomi aquapark – twierdzi jeden z rodziców. – Od lat w szkole funkcjonują klasy sportowe, nauczyciele realizują autorskie programy nauki pływania i pływalnia musi działać! Powinna być jak najszybciej uruchomiona.

Urzędnicy utrzymują, że basen został zamknięty ze względu na opłakany stan dachu. Kawałki betonu z sufitu miały spadać do niecki. Eksperci budowlani stwierdzili, że dopóki dach nie zostanie wyremontowany, z basenu nie wolno korzystać. Prezydent Agata Fisz potwierdza, że basen w ZSO nr 8 nie działa wyłącznie z powodu fatalnego stanu technicznego całego dachu.
– Zleciliśmy projektantowi przygotowanie dokumentacji technicznej na budowę nowego dachu – mówi prezydent. – Mamy z jego strony deklarację, że w pierwszych dniach października projekt powinien być gotowy. Wtedy też będziemy znali szacunkowy koszt całej inwestycji. Jeśli nie przekroczy ona kwoty 300 tys. zł, ogłosimy przetarg i postaramy się jeszcze w tym roku kalendarzowym wymienić cały dach nad basenem w „Ósemce” – zapewnia Agata Fisz. – Wyłączenie pływalni z użytkowania nie ma nic wspólnego z aquaparkiem i nigdy nie miało. Podejmując decyzję o zamknięciu basenu kierowaliśmy się bezpieczeństwem uczniów, nauczycieli i użytkowników obiektu.

Basen przy ZSO nr 8 jest przestarzały i nie tylko dach jest jego problemem. Chełmski sanepid bardzo często wyłącza pływalnię z użytkowania ze względu na stan bakteriologiczny wody. Może przy okazji remontu dachu z tym problemem też uda się coś zrobić. (ps)