Będą pieniądze na most

Rada Miasta Lublin zbierze się w środę na nadzwyczajnej sesji. Prezydent Krzysztof Żuk (PO) zwołał ją w celu zmiany uchwały budżetowej, która umożliwi przebudowę sypiącego się mostu na ul. Żeglarskiej.


Obiekt od lat czekał na wyburzenie i zastąpienie nową konstrukcją. W tym roku takie prace wreszcie stały się możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Przebudowany odcinek ul. Żeglarskiej miał zgodnie z celem projektu stanowić dojazd do ukończonej w roku ubiegłym w ramach projektu „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF nowej pętli komunikacji miejskiej”.

Po otwarciu ofert od potencjalnych wykonawców pojawił się jednak problem. Najtańsza oferta, złożona przez Primost Południe z Będzina, przekraczała 36 mln zł, a najdroższa (spółki INTOP Tarnobrzeg) opiewała na prawie 54 mln zł. Tymczasem miasto zarezerwowało w budżecie na inwestycję nieco ponad 16 mln zł.

Miasto było w kropce. Dołożyć brakujące 20 mln złotych nie bardzo było z czego, a powtarzanie przetargu i liczenie na tańsze oferty, które mieściłyby się lub chociaż byłyby zbliżone do zaplanowanego budżetu, też wydawało się nierealne. Tymczasem Ratusz powinien zakończyć inwestycję w tym roku, bo w przeciwnym razie zagrożone może być unijne dofinansowanie.

Pomocną dłoń do Lublina wyciągnął Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski, który poinformował miasto o możliwości zwiększenia dotacji na projekt o  kolejne 16 mln zł. Miasto zostało przy tym zobligowane do przedłożenia dokumentów do zawarcia aneksu do umowy o dofinansowanie projektu w terminie do 21 kwietnia 2022 r. Stąd zwołana na tę środę, 20 kwietnia, nadzwyczajna sesja, na której radni uchwalą zmianę budżetu, uwzględniającą zwiększenie wartości projektu, a tym samym dochodów i budżetu miasta o wspomniane 16 mln zł.

– Pozwoli to na rozstrzygnięcie postępowania przetargowego, ponieważ zarządzeniem Prezydenta Miasta, już wcześniej zabezpieczono w budżecie resztę brakującej kwoty w wysokości 4,2 mln zł – informuje biuro prasowe lubelskiego Ratusza.

Nowy most będzie większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m, a szerokość 19 m. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. W jego kolorystyce dominować będą odcienie szarości z zielonymi akcentami.

Marek Kościuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here