Będzie Aleja Sławnych Lublinian?

W naszym mieście powinna powstać Aleja Sławnych Lublinian – uważa Zbigniew Ławniczak z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele ratusza zapewniają, że pomysł przypadł im do gustu. Nie padły jednak konkretne deklaracje.


– „Zależałoby nam na upamiętnieniu cenionych osobowości związanych z naszym miastem (…). Prezydent Lublina polecił Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków wskazanie w przestrzeni publicznej miejsca, które będzie najdogodniejsze ze względu na swoje usytuowanie (…), a także odpowiednio wyeksponowane” – w taki sposób Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta, odpowiedział na interpelację Zbigniewa Ławniczaka z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Radny apelował o utworzenie w mieście Alei Sławnych Lublinian w celu upamiętnienia postaci i artystów zasłużonych Lublinowi. – Dobrą lokalizacją dla takiej alei byłyby działki miejskie, będące własnością gminy Lublin, a dzierżawione przez Centrum Spotkania Kultur – czytamy w interpelacji, jaką Ławniczak skierował do prezydenta Lublina.

Radny chce w ten sposób upamiętnić m.in. Romualda Lipko, zmarłego niedawno legendarnego muzyka, który urodził się i zmarł w Lublinie. Padają też nazwiska innych muzyków: Krzysztofa Cugowskiego, Piotra Szczepanika, Urszuli i Beaty Kozidrak; poetki Julii Hartwig; aktora Bohdana Łazuki czy piłkarza Władysława Żmudy. Radny Ławniczak dodaje, że projekt mógłby powstać we współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Lublina.

Andrzej Wojewódzki przypomniał, że ratusz podjął już działania w sprawie uhonorowania Romualda Lipko, choć to osobne przedsięwzięcie. – Poszukujemy właściwego rozwiązania. Prezydent Krzysztof Żuk rozmawiał już w tej sprawie z prezesem Polskiego Radia Lublin Mariuszem Deckertem, by skwer imienia zmarłego w ostatnim czasie muzyka pojawił się w pobliżu lubelskiej rozgłośni, miejscu szczególnie ważnym dla Budki Suflera – informuje sekretarz miasta.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here