Będzie kapitalny remont przedszkola

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gmina Izbica dostanie 850 tys. zł na przebudowę i rozbudowę Przedszkola w Izbicy. Budynek postawiono 30 lat temu. Nigdy nie przeszedł gruntownego remontu. Przedszkole zostanie powiększone, docieplone, zmieniony zostanie dach, a w środku pojawi się winda.

Dobra informacja dotarła do Izbicy pod koniec ubiegłego tygodnia. – Jest decyzja zarządu województwa lubelskiego o dofinansowaniu naszego projektu pod nazwą „Nowoczesne przedszkole – lepszy start. Poprawa poziomu upowszechniania, dostępności oraz jakości usług edukacji przedszkolnej poprzez rozbudowę, modernizację oraz zagospodarowanie terenu Samorządowego Przedszkola w Izbicy” – informuje Piotr Dudek, sekretarz gminy Izbica.
Samorząd dostanie na prace budowlane 850 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość całej inwestycji to 2,2 mln zł. – Projekt zakłada rozbudowę i nadbudowę budynku Przedszkola w Izbicy, kompleksową modernizację wnętrz oraz zagospodarowanie otoczenia i rozbudowę placu zabaw – informuje P. Dudek.

Zaplanowano: dobudowę do istniejącego przedszkola trzykondygnacyjnego budynku o powierzchni 152 m kw. (utworzone zostaną w nim trzy sale mogące pomieścić 75 dzieci, będą też pomieszczenia sanitarne), dobudowę od strony południowej budynku dodatkowej klatki schodowej w celu spełniania norm bezpieczeństwa, wykonanie nowego pokrycia dachu, kompleksową termomodernizację budynku połączoną z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie zewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej do rozbudowywanego budynku przedszkola, montaż instalacji solarnej i fotowoltaicznej, instalacja monitoringu, a nawet budowę hydrantu oraz zbiornika przeciwpożarowego na terenie przedszkola. – Ponadto Przedszkole zostanie w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla sekretarz. Pojawi się w nim np. winda. Do nowych pomieszczeń zakupione zostaną ponadto trzy zestawy interaktywne (tablica, projektor, laptop), pianino cyfrowe oraz zestaw nagłośnieniowy. – Warto zwrócić uwagę, że od momentu oddania Przedszkola do użytkowania przez 30 lat nie było w nim większego remontu – mówi z kolei Jerzy Lewczuk, wójt Izbicy. – Pomoc ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie jest bardzo znacząca i za to gospodarskie podejście do problemu należą się słowa podziękowania panu marszałkowi Sławomirowi Sosnowskiemu oraz wszystkim pracownikom naszego urzedu, którzy pracowali nad wnioskiem i przygotowywali dokumenty – dodaje wójt. Obecnie w gminie Izbica jest ponad 100 dzieci w Przedszkolu w Izbicy i 100 w pięciu filiach przedszkolnych. (kg)