Bez pomysłu na plac dworcowy

Chełmianie pytają, w jaki sposób urzędnicy zamierzają zagospodarować plac dworcowy przy ul. Lwowskiej, który miasto kupuje od spółki PKS. Okazuje się, że konkretnych planów nie ma, a prezydent Jakub Banaszek rozważa ogłoszenie konkursu na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego terenu.

Miasto Chełm i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w ubiegłym roku zdecydowały się na zakup od prywatnej spółki PKS należących do niej nieruchomości. Chodzi o plac dworcowy z budynkiem przy ul. Lwowskiej, przyległą do niego stację paliw oraz biurowiec i grunty na ul. Hutniczej. Stację paliw i tereny na ul. Hutniczej wzięło na siebie MPGK. Miasto zdecydowało się na kupno placu dworcowego. Łącznie transakcja opiewa na około 5,1 mln zł.

Wiadomo, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jeszcze w tym roku planuje uruchomić miejską stację paliw, z cenami niższymi, niż w innych punktach. Spółka natomiast nie ma jeszcze pomysłu na to, co zrobić z terenami przy ul. Hutniczej. Za zakupione nieruchomości ma zapłacić 3,5 mln zł, w ratach, z czego ostatnią do końca czerwca br.

Nie wiadomo też, w jaki sposób zostanie zagospodarowany plac dworcowy. Chełmianie coraz częściej zastanawiają się, jak urzędnicy zamierzają urządzić teren w samym środku miasta. Jedni widzieliby tam biurowce z punktami usługowo-handlowymi w dolnej kondygnacji, inni wielopoziomowy parking, bo miejsc do parkowania w Chełmie brakuje od lat. Jeszcze inni mówią o przeniesieniu w to miejsce dworca dla busów, ale to chyba nie jest szczyt marzeń prezydenta Jakuba Banaszka.

Niewykluczone też, że miasto być może znajdzie silnego inwestora, który będzie miał ciekawą koncepcję na zagospodarowanie placu dworcowego i sprzeda mu działkę z zyskiem. Tak czy owak, jak zapewniają urzędnicy z Biura Prasowego, prace koncepcyjne, dotyczące zagospodarowania bardzo atrakcyjnej działki w ścisłym centrum Chełma, cały czas trwają. – Miasto rozważa również ogłoszenie konkursu na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego terenu – dodaje Biuro Prasowe.

Transakcja między miastem, a spółką PKS, choć strony ustaliły wszystkie szczegóły, nie została jeszcze sfinalizowana. Ma do tego dojść jeszcze w tym miesiącu. Za plac dworcowy miasto zapłaci PKS-owi 1,6 mln zł.  (s)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here