Bezpłatne korki

Czy ostatnie dni przed maturą (rozpoczyna się 4 maja) to dobry czas na intensywne powtórki? Jak najbardziej! Udowadniali to studenci lubelskich uczelni, którzy wyszli z pomocą swoim młodszym kolegom w ramach akcji „Koleżeńskie korepetycje”.
Zajęcia odbywały się od 19 do 29 kwietnia w Tarasach Zamkowych. W pierwszym tygodniu powtarzano materiał z matematyki, a w drugim z języka angielskiego. Uczniowie pracowali w mniejszych grupach albo w systemie jeden na jeden.
Franciszek, tegoroczny maturzysta z Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie, był stałym bywalcem tych spotkań. – Te korepetycje bardzo pomagają mi przygotować się do matury pisemnej z matematyki oraz ustnej z języka angielskiego – mówi uczeń. – Myślę, że to bardzo dobra inicjatywa i dla każdego, kto przyszedł na te zajęcia, nie był to czas stracony, a te kilka dni przed maturami to dobra okazja do usystematyzowania swojej wiedzy lub dowiedzenia się, nad czym jeszcze warto popracować.
Pomysł na realizację tego projektu podpatrzony został w szwedzkim mieście Linköping, z którym Lublin realizował w ubiegłym roku partnerski projekt.
– Pomyśleliśmy, że jest to ciekawa propozycja również do sprawdzenia w naszym mieście. Mamy wielu maturzystów, ale też wielu studentów, którzy mają wiedzę i chętnie się nią podzielą z młodszymi kolegami – opowiada Barbara Kostecka z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta w Lublinie. – Oprócz pomocy w nauce chcieliśmy dać uczniom szansę porozmawiania ze studentami o tym, jakie możliwości mają w Lublinie, jak wyglądają tutaj studia, bo przecież mamy ogromny potencjał akademicki.
Swoją pomoc zadeklarowało siedem osób z UMCS, cztery z KUL i po jednej osobie z WSEI, PL i UP. – Zgłosiłam się, bo wydawało mi się to ciekawym pomysłem. Niedawno sama byłam maturzystką, więc uznałam, że młodszym kolegom będzie miło uzyskać pomoc od osób, które przez ten maturalny koszmar już przeszły – mówi Katarzyna Pławecka, studentka prawa na KUL. MG