Biblioteka-wzór

(10 grudnia) W Warszawie, podczas uroczystej gali, ogłoszono wyniki Rankingu Bibliotek 2020, organizowanego przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. Tym razem, wyjątkowo, gala odbywała się wirtualnie, bez publiczności. Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie po raz ósmy została uznana najlepszą na Lubelszczyźnie.

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie po raz ósmy znalazła się na mapie liderów w regionach. W ub.r. w klasyfikacji krajowej włodawska książnica uplasowała się na 16. miejscu w Polsce, obecnie poza pierwszą dwudziestką.

W tym roku w klasyfikacji krajowej triumfowało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, na drugim miejscu znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, na trzecim zaś zeszłoroczny laureat: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.

Ranking Bibliotek organizowany jest od 2011 r. Podczas gali nagradzane są samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury. Opracowując ranking, organizator, oprócz uzyskanych odpowiedzi na ankietę, wykorzystał dane z GUS o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2019 roku.

– Mamy TO! Ósmy raz z rzędu Tytuł Najlepszej Biblioteki w Województwie Lubelskim. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym to się ziściło – Czytelnikom, Użytkownikom, Partnerom Organizacyjnym wydarzeń animacyjno-czytelniczych oraz lokalnym Samorządowcom. RAZEM można osiągnąć wiele – tak podsumowała ten sukces Małgorzata Zińczuk z MBP we Włodawie. (pk)