Blokada w obronie domów

Prawie 100 osób uczestniczyło w kolejnym proteście przeciwko budowie przez CPK kolei dużych prędkości, który odbył się w Wólce Orłowskiej. Inwestycja, przebiegająca przez gminy: Łopiennik Górny, Krasnystaw, Izbica oraz miasto Krasnystaw ma zrównać z ziemią wiele domów i gospodarstw rolnych, a odszkodowania proponowane ich właścicielom, według nich, nie pokryją wszystkich strat.

Protest odbył się w piątkowe popołudniowe w Wólce Orłowskiej i polegał na czasowym zablokowaniu drogi krajowej nr 17. Mieszkańcy przez kilka minut krążyli po przejściu dla pieszych. Czynność tę powtarzali kilka razy. Na trasie tworzyły się korki, ale kierowcy do problemu podeszli z dużym zrozumieniem, bo przeciwko inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego protestuje już niemal cała Polska.

Przypomnijmy, CPK planuje budowę kolei dużych prędkości. Na terenie powiatu krasnostawskiego są to trzy linie: nr 54 Trawniki – Krasnystaw, nr 56 Wólka Orłowska – Bełżec i nr 69 Krasnystaw – Wólka Orłowska. Z tego powodu chce wywłaszczyć mieszkańców.

W Wólce Orłowskiej odbył się już drugi protest. Wcześniej mieszkańcy swój sprzeciw okazywali jeszcze podczas akcji protestacyjnych w Izbicy i Zamościu. Na piątkową manifestację przyjechali też mieszkańcy Małochwieja Małego, Dobryniowa, gm. Łopiennik Górny i Zastawia. Najliczniejszą grupę stanowili jednak mieszkańcy Wólki Orłowskiej i gm. Izbica.

– Łącząc siły, razem możemy więcej. Walczymy w jednej sprawie, walczymy o naszą przyszłość, nasze domy, gospodarstwa, firmy – mówiła jedna z protestujących.

Mieszkańcy w ostatnim czasie dostali pismo z CPK, w którym inwestor przekonuje, że wykonawca studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego uwzględni w miarę możliwości wszystkie czynniki wpływające na wybór wariantu, rekomendowanego dla poszczególnych linii kolejowych. Spółka zapewnia, że przeprowadzona analiza będzie rzetelna i uwzględni wszystkie, nawet najmniejsze argumenty za lub przeciw danemu przebiegowi każdego z wariantów. – Więc teraz trzeba dać spółce jak najwięcej argumentów przeciw realizacji inwestycji, która opiera się na krzywdzie ludzkiej! – mówiła jedna z mieszkanek Wólki Orłowskiej.

Przypomnijmy, że CPK ma do wyboru jedną z czterech wersji przebiegu trasy, ale żadna z nich nie satysfakcjonuje mieszkańców. Spółka odrzuciła przygotowane przez samorząd w Izbicy warianty społeczne.

W protesty przeciwko CPK angażuje się coraz więcej osób. Z mieszkańcami w pełni solidaryzuje się poseł Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Grabczuk, który nieraz już zapowiedział, że jeśli jego partia za rok dojdzie do władzy, inwestycja CPK nie zostanie zrealizowana na krzywdzie ludzkiej.

– Bardzo budujące jest to, że w sprawę angażują się osoby, które nawet nie będą wywłaszczane ze swoich domów, a mimo to poświęcają swój czas dla dobra sąsiadów, znajomych, kolegów, koleżanek. Oby więcej takich ludzi było – mówiła mieszkanka Wólki Orłowskiej.

W piątkowym proteście udział wzięła posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Krasnegostawu, Teresa Hałas, mieszkanka gm. Izbica. (s, fot. Julia Wrona)