Brak krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie informuje, że stany magazynowe krwi są na wyczerpaniu, a pacjenci w szpitalach czekają na pomoc. – Tak wielkiego zapotrzebowania na krew zgłaszanego przez szpitale nie odnotowywaliśmy od ponad roku – mówią w RCKiK.

Szpitale w województwie lubelskim wracają do zabiegów planowych. Stan zdrowia wielu osób przez półtora roku epidemii pogorszył się i wymagają one pilnego leczenia. Do tego o tej porze roku jest więcej wypadków, a w wakacje jeszcze ich przybędzie. Wszystko to powoduje, że zaczęło brakować krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie poinformowało, że stany magazynowe są na wyczerpaniu, a chorzy w szpitalach czekają na pomoc.

9 czerwca br. dyrektor RCKiKK w Lublinie wydała zarządzenie, że „w związku z bardzo niskimi zapasami magazynowymi krwi w RCKiK w Lublinie zostaje wstrzymane pobieranie osocza metodą plazmaferezy automatycznej od dawców wszystkich grup krwi z wyjątkiem AB RhD+ oraz AB RhD-, a także ozdrowieńców po przebytym Covid-19 od dnia 09.06. 2021 r. do odwołania. Zachęcamy dawców do oddawania krwi pełnej”.

– Chodzi o to, że z krwi pełnej otrzymujemy również jednostki osocza i krwinki czerwone, a te ostatnie są teraz szczególnie ważne, bo stan jego zapasu jest bardzo niski – mówi Jakub Stachnio z RCKiK w Lublinie. – Z donacji samego osocza tych krwinek nie otrzymamy. Oczywiście, poza wymienionymi grupami i w wyjątkowych sytuacjach, gdy ktoś ma już termin oddania samego osocza przyjmiemy je, bo choć chorych na Covid-19 jest teraz mniej, to wciąż jest ono potrzebne. Tak, czy inaczej apelujemy o oddawanie pełnej krwi, bo szpitale potrzebują jej w ostatnim czasie bardzo dużo. Od około roku nie było tak wielkiego zapotrzebowania, jak teraz.

W chełmskim oddziale RCKiK informują, że pilnie potrzeba praktycznie każdej grupy krwi.

– Apelujemy do krwiodawców o zgłaszanie się. Ten okres jest bardzo specyficzny, a wkrótce wakacje i dawców w tym czasie zawsze było mniej – mówi Tomasz Jankowski, kierownik chełmskiego oddziału RCKiK w Lublinie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here