„Budowanie więzi z miastem od pierwszych dni życia”

Miasto zapewni nowo narodzonym chełmianom wyprawki, mające „pomagać w budowaniu więzi z miastem, już od pierwszych dni życia”. Do tego rodzice małych dzieci, którzy wystąpią o stosowne dofinansowania praktycznie nie odczują opłat za pobyt w żłobku. Nic tylko powiększać rodzinę!

„Wyprawka Chełmskiego Malucha – Jestem z Chełma” – to nazwa miejskiego programu, w ramach którego chełmianie, którym urodzi się dziecko i złożą stosowny wniosek (w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas zgłaszania narodzin dziecka) otrzymają szereg akcesoriów dla noworodka. Podczas komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska Rady Miasta Chełm opiniowano projekt uchwały w tej sprawie. W uzasadnieniu urzędnicy argumentują to zadanie „chęcią wsparcia rodzin z miasta Chełm w pierwszym etapie życia dziecka”.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy ponadto: „Realizując politykę prorodzinną oraz promocyjną miasta Chełm, nowo narodzeni mieszkańcy otrzymają od Prezydenta Miasta Chełm podstawowe akcesoria, które pomogą w budowaniu więzi z miastem, już od pierwszych dni ich życia. Powitanie nowego mieszkańca ma podkreślić jak bardzo ważny jest każdy nowo narodzony mieszkaniec miasta Chełm”.

Monika Zaborek-Turewicz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich UM Chełm, wyliczała podczas komisji, że w skład wyprawki o wartości około 200 zł, wejść mają m.in. kocyk, czapeczka, body, maskotka lub grzechotka. Akcesoria te dostarczać mają oferenci wyłonieni w procedurze, którą miasto ogłosi. Radna Edyta Rożek zapytała, ile wyprawek rocznie miasto planuje ufundować. Dyrektor Zaborek-Turewicz poinformowała, że liczba urodzeń w ciągu roku to średnio 390-440 i plan jest taki, aby wszystkie urodzone dzieci otrzymały wyprawkę (warunkiem jest złożenie wniosku przez rodzica). Urzędnicy szacują, że rocznie miasto wyłoży na ten cel od 60-80 tys. zł.

Dyskusji nie było. Wszyscy radni byli „za” pozytywnym zaopiniowaniem uchwały w tej sprawie. Podobnie było w przypadku kolejnej uchwały, również mającej „ulżyć” rodzicom małych dzieci. Chodzi o zmianę uchwały w sprawie ustalenia opłat w żłobkach, dla których organem prowadzącym jest miasto Chełm.

Jest to związane z ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym, w ramach której od 1 stycznia 2022 r. przysługiwać ma dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Każdemu rodzicowi będzie przysługiwało świadczenie w maksymalnej wysokości do 400 zł na każde dziecko, nie więcej niż wynoszą opłaty w żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Rodzice będą zobowiązani złożyć wniosek do ZUS.

W myśl uchwały następuje wzrost opłat za pobyt dziecka w przedszkolu (przez co zwiększyć ma się dochód miasta o ponad 200 tys. zł), ale rodzice mają tej podwyżki nie odczuć. Biorąc pod uwagę „ustawowe dofinansowanie” chełmscy urzędnicy wyliczyli, że pobyt dziecka w miejskim żłobku faktycznie będzie kosztował 21,40 zł miesięcznie.(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here