Budżet zmieniony, obligacje przegłosowane

Radni PiS byli przeciwni emisji komunalnych obligacji krytykując dalsze zadłużanie się miasta

Rada Miasta Lublin zdecydowała o zmianie budżetu miasta na ten rok i emisji obligacji na kwotę 150 milionów złotych. Zadłużanie się miasta ostro skrytykowali radni PiS.


Hojnie na kulturę

Blisko 2,5 miliona złotych dodatkowych dotacji otrzymają instytucje kulturalne. Najwięcej, 1,4 mln zł, dostanie Centrum Kultury. Środki trafią na prezentację dwóch spektakli, wystawę „100 lat Lubelskiej Przedsiębiorczości” oraz całoroczny cykl działań animacyjnych i promocyjnych. Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN otrzyma 800 tys. zł na projekty „Lublin. Inspiruje nas wolność” oraz „Akademię Opowieści”, adresowaną do młodego odbiorcy.
Na wsparcie działań Warsztatów Kultury, zwłaszcza na takie wydarzenia, jak Noc Kultury czy Carnaval Sztukmistrzów, miasto przeznaczy kolejne 250 tys. zł.
Dofinansowanie wzbudziło dyskusję. Radni opozycji tłumaczyli, że takie wsparcie przy wysokich budżetach nie powinno mieć miejsca. – Pomijamy ważne sprawy dla mieszkańców, przerzucając środki na mniej ważne rzeczy – mówił Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.
Urzędnicy odpowiadali, przywołując przykłady innych samorządów. – Odsetek naszych wydatków na kulturę jest i tak niższy niż w innych miastach. Co do obchodów niepodległości nagrania w projekcie prowadzonym przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN są żmudne i wymagają stosownych nakładów – mówił Krzysztof Komorski, wiceprezydent Lublina.

Drogi, inwestycje i naprawy na placu Litewskim

Znamy już kosztorys wszystkim usterek na odnowionym placu Litewskim. Miasto otrzymało odszkodowanie za uszkodzone minifontanny. Ich naprawa pochłonie blisko 70 tys. zł. Do tego dojdzie ponad 22,5 tys. zł na naprawę oświetlenia i „studni iluminacyjnej”.
Zmieniony budżet zakłada też dołożenie 500 tys. zł na rozpoczęcie budowy ulicy Balladyny od Zana do Wileńskiej. Na walkę z zastawianiem ulic prezydent przeznaczył 200 tys. zł, drugie tyle, czyli ok. 400 tys. zł, na nową nawierzchnię ulicy Zawilcowej, zdewastowanej podczas budowy parku.
Nie rozpocznie się w tym roku budowa mostu na Pawiej – obecny jest w fatalnym stanie. Warto dodać, że jest to jedyny most w Lublinie z oceną niedostateczną wystawioną przez GDDKiA. Wyłączono go już jakiś czas temu z ruchu autobusów komunikacji miejskiej.
Miasto skupi się na uzupełnieniu dokumentacji dotyczącej tego zadania wraz z przebudową Pawiej i Piaskowej. – Wydłuża się nam procedura. Wniosek o ZRID złożymy w kwietniu tego roku. Most nie powinien tworzyć zagrożenia dla użytkowników – mówił Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina.
Ratusz dołoży też do prac nad nową sygnalizacją na przejściu na Krańcowej na wysokości Dulęby i Elektrycznej. Mowa o inwestycji zapisanej w uchwale obywatelskiej z 2015 roku.
Nowe kamery w dzielnicach
Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w dzielnicach zostaną zainstalowane nowe kamery monitoringu. Pojawią się one na Felinie (w pobliżu siłowni pod chmurką), przy ul. Garbarskiej (w pobliżu Czerniejówki), przy ul. Krochmalnej (przy Szkole Podstawowej nr 17), przy ul. Jutrzenki, ul. Romera, al. Marzeń w pobliżu sklepów monopolowych, a także na Kalinie i Tatarach. Rozbudowa monitoringu pochłonie 130 tys. zł

Akcje i udziały spółek

Radni zadecydowali o przeznaczeniu w sumie 900 tys. złotych na objęcie dodatkowych akcji w Targach Lublin (400 tys. zł) i podniesienie kapitału zakładowego LPGK „na inwestycje w zakresie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych” (blisko 500 tys. zł).
– Potrzebne są nam trzy punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Dziś mamy jedynie jeden, tymczasowy, w Głusku. Jeden z nich znajdzie się przy oczyszczalni Hajdów. W innych miastach Polski te wydatki sięgają 2 mln zł, my staramy się to zrobić taniej – mówił Grzegorz Siemiński, prezes LPGK.
Na dotację do inwestycji może też liczyć Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Z myślą o modernizacji przychodni zdrowia przy ul. Krężnickiej 125 spółka otrzyma 380 tys. zł.
Remonty miejskich budynków szykują się też przy Głębokiej 26 i Glinianej 29. W siedzibie rady dzielnicy Tatary będzie odnawiana instalacja CO – na te prace trafi 150 tys. zł. W ciągu ulicy Pogodnej pojawią się nowe zatoki parkingowe (115 tys. zł).

Obligacje za 150 mln zł

Większością głosów koalicji rada miasta zadecydowała o emisji obligacji komunalnych na kwotę 150 mln zł. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.
– Prezydent chce, by nasze dzieci spłacały zobowiązania. Obligacje zasypują dół, jakim jest deficyt miasta – mówił na specjalnej konferencji prasowej Tomasz Pitucha. Przedstawiał wykresy graficzne, jak rośnie dług miasta.
– To co mamy powiedzieć o polityce rządu? Wyjaśnialiśmy to przy uchwalaniu budżetu miasta. Prowadzimy bezpieczne zadłużanie, związane z przyciąganiem funduszy unijnych. Usuwamy lukę w infrastrukturze z lat ubiegłych. W to, co widać, zainwestowaliśmy miliardy złotych. Emisja obligacji to naturalny instrument pożyczkowy, robimy to od 20 lat – komentował prezydent Żuk.
Skarbnik miasta Irena Szumlak poinformowała o linii kredytowej Lublina w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który wynosi ponad 500 mln zł. Samorząd wykorzystuje połowę tej puli. – Na taki dług możemy sobie pozwolić – mówiła. Zapowiedziała też, że miasto udostępni wykazy wydatków, które będą realizowane ze środków z obligacji.
Uchwała zakłada emisję dwóch transz obligacji po 75 mln zł. Środki trafią na budowę nowych dróg oraz spłatę już zaciągniętych zobowiązań.
BARTŁOMIEJ CHUDY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here