Cały świat spotkał się w Lublinie

Przez cały ubiegły tydzień Lublin rozbrzmiewał muzyką ze wszystkich stron świata. To za sprawą zorganizowanych w naszym mieście po raz trzydziesty trzeci Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka.
W tym roku gospodarz Festiwalu, którym od ponad dwudziestu lat jest Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, zaprosił do Lublina grupy z dziewięciu państw, reprezentujących cztery kontynenty. Mogliśmy podziwiać zespoły ludowe z Boliwii, Bułgarii, Czech, Indonezji, Izraela, Japonii, Kanady, Macedonii oraz Stanów Zjednoczonych. Festiwal rozpoczął się we wtorek barwnym korowodem uczestników przez centrum Lublina i powitaniem ich przez prezydenta Krzysztofa Żuka.

Później przez cały tydzień zespoły koncertowały w muszli w Parku Saskim i na scenie pod Trybunałem Koronnym, a za każdym razem oklaskiwał je spory tłumek lublinian. Tradycyjnie już każdy z zespołów zaprezentował się małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spotkania zakończył niedzielny koncert galowy, na którym wszystkie grupy zaprezentowały swój najlepszy repertuar i wspólnie zatańczyły tradycyjne polskie tańce, których uczyły się podczas towarzyszących imprezie warsztatów. (AR)