Centrum nowych przedsiębiorców

Być może jeszcze w tym roku ruszy budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, które będzie pełniło rolę inkubatora przedsiębiorczości. Projektanci są na ostatniej prostej. Do końca października br. ma być wydane pozwolenie na budowę.

Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej to jedno z wielu realizowanych przez miasto przedsięwzięć wpisanych do Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. Wartość całego projektu przekracza 22 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie, jakie miasto dostało z Unii Europejskiej. Centrum ma pełnić rolę inkubatora przedsiębiorczości. Powstanie przy ul. Ceramicznej, na terenach włączonych do specjalnej strefy ekonomicznej.

– Założeniem Centrum jest umożliwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej nowym, młodym przedsiębiorcom – mówiła na czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Chełm, prezydent Agata Fisz. – Teren będzie wyposażony w hale magazynowe, pomieszczenia biurowe z całym uzbrojeniem i pełnym zagospodarowaniem.

Prezydent podkreśliła, że starania, by ta inwestycja doszła do realizacji, trwały kilkanaście miesięcy. – Dziś możemy powiedzieć jasno i precyzyjnie, że Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej wkroczyło w kolejną fazę wykonania. Mamy nie tylko podpisaną preumowę na dofinansowanie, ale także wybranego projektanta, który to zadanie realizuje – mówiła Agata Fisz.

Projektant ma czas do końca października, by nie tylko dostarczyć gotowy projekt, ale również uzyskać pozwolenie na budowę. Miasto dość szybko chce ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niewykluczone, że budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku – uważa A. Fisz.

Inwestycja powstanie na ul. Ceramicznej, na terenie pomiędzy szpitalem, a osiedlem Malowane. Przy wjeździe powstanie reprezentacyjny budynek biurowy w którym przyszli najemcy będą mogli w dowolny sposób kształtować swoje lokale najmu. Za nim będą znajdować się hale magazynowo-produkcyjne. – Inwestycja wygląda imponująco. Cieszy fakt, że kolejna przestrzeń została w sposób estetyczny zagospodarowana – podkreśla Agata Fisz. – Budowa Centrum jest jednym z elementów działań zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy.

Temu ma służyć. Trudno określić, ilu przedsiębiorców będzie mogło w tych pomieszczeniach magazynowych czy biurowych rozpocząć swoją działalność. To będzie zależało od tego, jakie zapotrzebowanie na powierzchnie będą mieli pojedynczy inwestorzy. Ten projekt bardzo mocno łączy się z innym projektem, gdzie przewidujemy wsparcie dla osób bezrobotnych. Na rozpoczęcie działalności będzie można dostać dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł i po 1 500 zł przez sześć miesięcy – dodaje A. Fisz.

Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej po wybudowaniu i oddaniu do użytku będzie jednostką podległą miastu. Nie wiadomo jeszcze w, jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomieszczeń biurowych lub magazynowych. (s)