Chcą mieć tańszy prąd

Wójtowie podpisujący porozumienie (od lewe): Edyta Niezgoda (Żmudź), Henryk Maruszewski (Białopole), Henryk Gołębiowski (Wojsławice) oraz Wiesław Kociuba (Chełm)

Chcą być energetycznie samowystarczalni – to jeden z głównych celów porozumienia podpisanego przez pięć gmin powiatu chełmskiego. Na jego realizację trzeba będzie z pewnością trochę poczekać, ale pierwsze efekty tej umowy mieszkańcy mogą odczuć już niebawem.

– To wielkie wyzwanie dla nas wszystkich, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa. Odnawialne źródła energii mają przyszłość – przekonuje Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice, w której doszło do oficjalnego utworzenia tzw. Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Chełmskiej. To porozumienie zawarte pomiędzy gminami: Chełm, Białopole, Dorohusk, Wojsławice i Żmudź.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Samorządowcy najpierw muszą przejść wszystkie procedury rejestracyjne swojego porozumienia. Gdy uporają się z tym, mają szukać pieniędzy na sfinansowanie odnawialnych źródeł energii. W zależności od regionu mają to być biogazownie, farmy fotowoltaiczne lub wiatrowe. Wszystko po to, aby pozyskiwać energię taniej, wykorzystując lokalne i regionalne zasoby odnawialne.

Tutaj jednak na efekt – w postaci tańszego prądu dla gmin i jej mieszkańców – przyjdzie jednak trochę poczekać. Na tym jednak nie koniec. Urzędnicy planują utworzenie spółdzielni energetycznej, która będzie mogła negocjować ceny z dostawcami energii, paliw i opału. Szacuje się, że już na tym etapie uda się obniżyć ceny o 10 procent. – W tym przypadku to kwestia roku, maksymalnie dwóch lat – słyszymy. (mg)