Chcą w kamasze

Nie brakuje u nas chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej, a rekrutacja prowadzona jest stale. Terytorialsów-ochotników jest tak wielu, że formowana jest 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie.

Szeregi Lubelskiej Brygady OT, w skład której wchodzi 24 batalion lekkiej piechoty w Chełmie, zasiliło ostatnio 80 nowych terytorialsów. W tym roku planowane są jeszcze trzy „wcielenia” ochotników na szkolenie podstawowe: 15 października, 20 listopada oraz 18 grudnia.

– Wykorzystując zainteresowanie terytorialną służbą wojskową, WOT rozbudowuje swoje struktury na Lubelszczyźnie – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. LBT. – Trwają prace związane z formowaniem 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie, która swoim stałym rejonem odpowiedzialności obejmie kluczowy dla bezpieczeństwa kraju, wschodni pas województwa lubelskiego – od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski.

Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość – 411 zł miesięcznie (pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia w zależności od stopnia wojskowego (np. dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł).

Trwające obecnie szkolenie podstawowe nowych rekrutów, którzy nie mieli do tej pory do czynienia ze służbą wojskową, zakończy się 25 września przysięgą wojskową. Od 11 września br. w warunkach poligonowych pod okiem instruktorów 2 LBOT zdobywają oni podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu taktyki, strzelectwa oraz pierwszej pomocy medycznej. To, czego nauczą się, zostanie sprawdzone podczas egzaminu zwanego pętlą taktyczną. (opr. mo, fot. WOT)