Chcą zmodernizować dwie świetlice

Gmina Rudnik złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na kompleksową termomodernizację świetlic wiejskich w Suszniu i Suchym Lipiu.

Projekt obejmuje docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację nowoczesnych systemów ogrzewania opartych na OZE, w tym pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne, modernizację instalacji wewnętrznych oraz energooszczędne oświetlenie.

Gmina planuje też dostosowanie świetlic do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez odpowiednie wyposażenie korytarzy i pomieszczeń, oznaczenia i systemy wsparcia. W świetlicach pojawi się też monitoring.

– Pierwotnie wniosek miał obejmować tylko świetlicę w Suszniu, jednak dzięki przyspieszonym działaniom i sprawnemu przekazaniu przez OSP świetlicy w Suchym Lipiu na własność gminy otworzyła się możliwość pozyskania środków na modernizację obu obiektów. Dziękujemy sołectwom Suche Lipie i Suszeń za współpracę i zabezpieczenie funduszy na dokumentację techniczną – mówi Paweł Kucharczyk, wójt gminy Rudnik.

Wartość całej inwestycji to ponad 1,9 mln zł, z czego wnioskowana dotacja wynosi ponad 1,5 mln zł. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru wniosków to IV kwartał tego roku. (kg)