Chełm na dłoni w poezji Danuty Agnieszki Kurczewicz

Danuta Kurczewicz podczas promocji tomiku fot. Monika Kurczewicz

„Lubelską prosto i Chełm na dłoni” – tak rozpoczyna swoją poetycką wędrówkę ulicami Niedźwiedziego Grodu chełmska poetka Danuta Agnieszka Kurczewicz.


Dziewiąty tom wierszy – poetycki przewodnik Od ulicy do ulicy, wydany w 2018 roku przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnię w Sandomierzu, doczekał się oficjalnej promocji w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. W czwartkowe popołudnie 10 października br., w wygodnych fotelach sali widowiskowej chełmskiej Książnicy, ulicami Chełma „spacerowali” zaproszeni przez autorkę goście: miłośnicy poezji, jej najbliżsi oraz koleżanki i koledzy ze Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” i Chełmskiej Grupy literackiej „Lubelska 36”. Poetyckim przewodnikiem po urokliwych zakątkach, ulicach i uliczkach miasta była sama autorka. Towarzyszyły jej barwne fotografie najpiękniejszych fragmentów Chełma autorstwa Moniki Kurczewicz, prywatnie córki poetki.

W prezentowanym tomie poetyckim autorka zamieściła 26 niepublikowanych wierszy z lat 2008-2017 oraz 6 utworów z wcześniej wydanych zbiorowych antologii: Chełm w poezji (2010), Chełmskie strofy (2011), Chełmskie uliczki i zaułki w poezji i grafice (2016).

Wyjątkowość tej publikacji, z pozoru skromnej ze względu na objętość, wynika nie tylko z faktu, że jest ona pierwszą indywidualną poetycką książką w całości poświęconą miastu nad Uherką, ale także ze względu na formę poetyckiej wędrówki, jak przyznaje autorka „z notesem w ręku od ulicy do ulicy”. Zapisywane mini kadry-obrazki z detalami, charakterystycznymi obiektami (murem, fasadą, rzeką, fontanną, sklepikiem, skwerem, kasztanami itd.) zręcznie łączy z przywoływanymi z pamięci historycznymi zdarzeniami i postaciami. Spoglądając w przyszłość przerzuca przęsła pamięci pomiędzy historią miasta, a jego teraźniejszością. Wspominał o tym w czasie spotkania Zbigniew Waldemar Okoń. (W poezji Danuty A. Kurczewicz przyszłość i przeszłość miasta są obecne w jego teraźniejszości, w pięknie i niepowtarzalności jego historycznego krajobrazu), a w innym miejscu dodaje (W genezę tej książki wpisuje się Chełm z jego postaciami, miejscami i wydarzeniami historycznymi, na co wskazują np. takie wiersze jak „Dzieje miasta czy „Chełmski poemat”, a przede wszystkim motto książki: „Korzenie to istota wszechczasów – są ponad bytem” oraz dedykacja dla wnuczka Wojtusia).

Poetycką podróż ulicami Chełma wzbogacił nastrojowymi piosenkami chełmski duet wokalny: Magda Greber-Czyżewska i Adrian Makar, a całość prowadziła Anna Małysz.

Miłośnicy poezji już wkrótce z pewnością zagoszczą w przyjaznych dla poetów i pisarzy murach Chełmskiej Biblioteki Publicznej, a okazją będzie wydana w ostatnich dniach kolejna, dziesiąta już książka poetycka Danuty Agnieszki Kurczewicz zatytułowana Kruszenie piekła. Waldemar Taurogiński

Danuta Agnieszka Kurczewicz – związana z Chełmem i Pawłowem. Skarbnik Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Należy do Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa. Wchodzi w skład redakcji czasopisma „Głos Pawłowa”. Autorka ośmiu książek poetyckich i dwu poetycko-

malarskich. Wiersze publikowała w „Akcencie”, „Egerii”, „Nestorze”, „Szafie”, Powinności”, „Głosie Pawłowa” oraz kilkudziesięciu antologiach i almanachach poetyckich. Laureatka Nagrody KAJ-a w kategorii „Twórczość literacka i artystyczna” (2013). Uhonorowana Srebrnym Wawrzynem Literackim (2011), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego „Za zasługi dla województwa lubelskiego” (2017) oraz Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego „Za całokształt działalności artystycznej, kulturalnej i społecznej” z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018). Od kilku lat maluje abstrakcje – olej na płótnie. Swoje prace eksponowała na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.