Pokazują, że wiek nie jest ograniczeniem, a wręcz przeciwnie, może być czasem nowych doświadczeń i wyzwań. 1 października słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie uroczyście zainaugurowali kolejny, już szesnasty, rok akademicki.
Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał na mocy porozumienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (dziś PANS) i Chełmskiego Towarzystwa Naukowego. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia wiedzieli, że działają w słusznym celu, choć zapewne nie przewidywali, że zajęcia UTW przyciągną rzeszę zainteresowanych. Dziś stałych słuchaczy jest ok. 250-270, ale niebawem grono się powiększy, bo dołączeniem zainteresowane są kolejne osoby.
We wtorek, 1 października, słuchacze UTW zainaugurowali kolejny, szesnasty już rok akademicki.
– Nasz uniwersytet odgrywa ważną rolę w życiu seniorów. Daje on nie tylko możliwości nauki, ale również inspirację do działania i rozwoju pasji, odkrywania nowych ścieżek. W ubiegłym roku w ramach UTW odbyło się 112 spotkań i wykładów o różnorodnej tematyce, które wzbogaciły naszą wiedzę, rozwinęły nowe umiejętności i zacieśniły więzi między nami. Odbywały się również zajęcia ruchowe – taniec, gimnastyka, „rowerowe czwartki”, kręgle, zajęcia na basenie. Podczas wyjazdów studyjnych poznawaliśmy okolice Chełma i nie tylko. W minionym roku powstała Scena Poezji i Satyry oraz Teatr Miniatury, których spektakle cieszyły się dużym powodzeniem. Grupa śpiewacza naszych koleżanek uświetniła wiele uroczystości i spotkań. Nasza wspólnota pokazuje, że wiek nie jest ograniczeniem, a jest momentem, w którym możemy czerpać radość z nauki, doświadczeń i nowych wyzwań. W nowym roku akademickim mamy wiele planów. Będziemy kontynuować nasze dotychczasowe działania, ale również otworzymy się na nowe inicjatywy – mówi Elżbieta Dziedzicka, przewodnicząca zarządu UTW.
Udział w inauguracji wzięła również prof. ucz. dr Beata Fałda, rektor chełmskiej PANS, która życzyła studentom-seniorom, by czerpali jak najwięcej radości ze spotkań w swoim gronie, a wykład inauguracyjny pt. „Polska i społeczeństwo polskie widziane oczami noblisty Władysława Reymonta” wygłosił Zygmunt Gardziński, prezes CHTN. (w)