Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Chełmskie Zaduszki Literackie
Kawiarenka Literacka Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie zaprasza na „Chełmskie Zaduszki Literackie”. Spotkanie poświęcone będzie poezji i działalności Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Spotkanie zaplanowano 4 listopada br. o godz. 16.00 (Biblioteka Pedagogiczna, ul. H. Wieniawskiego 15). Do udziału w spotkaniu zaproszono dwóch kontynuatorów dzieła wydawniczego KAJ-a: Henryka Radeja i Waldemara Taurogińskiego. Będzie też słowo o „Kamenie”, „Kresach Literackich” i „Egerii”. Opowieści i anegdot dotyczących życia literackiego dawnego i współczesnego Chełma goście wysłuchają przy domowym cieście, kawie i herbacie. W czasie trwania Zaduszek Literackich wybrzemiewać będą utwory Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Spotkaniu towarzyszyć ma wystawa archiwalnych numerów pism literackich Chełma, a kolekcjonerzy i czytelnicy będą mieli okazję nabycia niektórych numerów „Egerii”. Dobra atmosfera gwarantowana.
Premiera książki „Zakopana Polska za Bugiem”
Towarzystwo Rodzin Kresowych w Chełmie oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zapraszają na premierę książki „Zakopana Polska za Bugiem” oraz jubileusz 40-lecia pracy wydawniczej Krzysztofa Kołtuna. Spotkanie zaplanowano 7 listopada br. o godz. 17.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny.
Hiphopowy koncert patriotyczny
7 listopada o godz. 18.00 w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert patriotyczny w hiphopowym wykonaniu Tadeusza „TADKA” Polkowskiego. W swojej solowej twórczości Tadek Polkowski upamiętnia Żołnierzy Wyklętych oraz zbrojne podziemie antykomunistyczne działające po II wojnie światowej, a także takie postacie historyczne jak Witold Pilecki, August Emil Fieldorf i Danuta Siedzikówna. Na koncert wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie ChDK i CKF Zorza.
Spotkanie autorskie z Moniką Tadrą
Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza 7 listopada br. o godz. 16.00 na spotkanie z Moniką Tadrą. Spotkanie połączone jest z promocją dwóch książek pisarki pt. „To nie nasza wina” i „Niewysłuchani” (będzie możliwość nabycia książek wraz z autografem).
Monika Tadra – absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów podyplomowych z rachunkowości. Od 2020 r. prowadzi stronę internetową www.swiatspotkan.pl. Wierzy w moc słowa oraz sens podejmowania trudnych, ważnych społecznie tematów, a największe zainteresowanie wzbudza w niej człowiek. Lubi literaturę faktu, szczególnie, gdy towarzyszy jej kawa na łonie natury i wędrówki z aparatem fotograficznym w ręku.
Wystawa fotografii w Galerii Atelier
8 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Galerii Atelier w Chełmie zaplanowano wernisaż wystawy fotografii „Pejzaż naturalnie”. Autorką prac, na które składa się ekspozycja, jest Inez Baturo, polska fotografka, wydawca, tłumaczka. Wystawa będzie czynna do 5 grudnia br.
– Moja fotografia to opowieść o chwili zatrzymanej w czasie, która skłania do refleksji nad otaczającym światem – mówi autorka wystawy. – Interesuje mnie głęboka więź z naturą. Każda fotografia jest refleksją mojej osobistej podróży. Te pejzaże to nie tylko miejsce, ale i nastrój, który na długo pozostaje w pamięci. W fotografii interesuje mnie delikatny kolor, nadający każdemu ujęciu głębię i emocjonalny ładunek. Poprzez fotografię zapraszam widza do osobistej refleksji nad miejscem człowieka w świecie, w powiązaniu z naturą, której jesteśmy częścią.
Gdybym był słynnym sportowcem…
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów szkół podstawowych z klas I-VI do udziału w konkursie literacko-sportowym na opowiadanie pod nazwą „Gdybym był słynnym sportowcem…”. Konkurs ma na celu promocję aktywności fizycznej oraz literatury sportowej. Prace należy przynosić do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w godzinach pracy biblioteki od 4 do 22 listopada br. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej biblioteki. Konkurs pn. „Gdybym był słynnym sportowcem…” realizowany jest w ramach zadania „Książka i sport” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Konkursie „Książka, które daje siłę”
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza młodzież (13+) i dorosłych, uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki do udziału w konkursie pod nazwą „Książka, która daje siłę”. Konkurs polega na napisaniu recenzji książki, która pozwoliła na lepsze poznanie i rozumienie własnych myśli, uczuć oraz zachowań. Recenzje należy przesłać w terminie 4 – 30 listopada br. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej biblioteki. Celem konkursu jest popularyzacja książki i czytelnictwa, kształtowanie umiejętności wyrażania refleksji i opinii o dziele literackim oraz wzmocnienie idei Dyskusyjnych Klubów Książki. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Dyskusja o zdrowiu – wspólna sprawa” z Programu Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego w mieście Chełm na lata 2021-2025.
Koncert „Miłość w Paryżu”
8 grudnia br. o godz. 18.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert „Miłość w Paryżu”. Publiczność usłyszy najpiękniejsze francuskie piosenki. Koncert aktorki i piosenkarki Doroty Lanton to prawdziwie europejska propozycja na polskim rynku. Artystce towarzyszą Marek Stefankiewicz oraz Bogusław Nowicki. Bilety w cenie 70 zł.
Wydarzenie to zostało przeniesione z 7 kwietnia br. i wszystkie zakupione wtedy bilety zachowują ważność i są podstawą do wejścia na koncert 8 grudnia o godz. 18.00.
„Niepodległa” – koncert pieśni i piosenek patriotycznych
Chełmski Dom Kultury zaprasza 11 listopada o godz. 18.00 na koncert „Niepodległa”. W programie znajdą się zarówno tradycyjne pieśni i piosenki patriotyczne, jak i utwory współczesne. Jak zawsze, artyści będą się starali „wciągnąć” publiczność do wspólnego śpiewania. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne, wsparcie dla weteranów. Bilety/cegiełki w cenie 35 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza.
OSPTA 2024 – 10. Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich
Chełmski Dom Kultury oraz Teatr Ziemi Chełmskiej zapraszają na 10. Jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich, zaplanowanych 14-17 listopada w ChDK. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki do pobrania w kasach ChDK i CKF Zorza. Program OSPTA 2024:
14 listopada, godz. 10:00: Spektakl „Bestia” Teatru ES (SPEKTAKL DLA MŁODZIEŻY 14+). Spektakl o młodzieży dla młodzieży, opowiadający zwykłą historię w pewnej placówce. Obecność rozmaitych młodzieżowych, rywalizujących ze sobą „kast” być może jest atrakcyjne na dużym ekranie i na scenie, ale tak naprawdę nastolatki przypominają siebie nawzajem bardziej, niż im się wydaje. Każde z nich w różny sposób próbuje zamaskować swój smutek i poczucie wyobcowania.
15 listopada, godz. 19:00: Koncert – Adam Szabat „Szabat u Leśmiana” – program zbudowany w oparciu o poezję Bolesława Leśmiana. Muzykę do wierszy skomponował Adam Szabat. Aranżacją na kwintet jazzowy zajęli się: Waldemar Korzeniowski i Michał Iwanek.
16 listopada, godz. 12:00: Spektakl „Magiczne I”- spektakl dla całej rodziny. W programie bierze udział zespół składający się z iluzjonisty, czwórka profesjonalnych aktorów oraz pianistki, którzy razem tworzą spektakl pełen magii, humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Publiczność może spodziewać się nie tylko wspaniałych trików iluzjonistycznych, ale także improwizowanych skeczy i piosenek tworzonych na żywo.
godz. 18:00: Spektakl „Opowieści z Bramy” Witek Dąbrowski. Teatr to tylko jedna z wielu aktywności Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Na scenie obok aktora-opowiadacza występują muzycy: kontrabasista i altowiolista. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zazwyczaj w teatrze scenografii i rekwizytów.
17 listopada, godz. 17:00: Spektakl „Usługa czysto platoniczna”, czyli jak z samotności robi się biznes. Spektakl na podstawie reportażu Oktawii Kromer. Czworo aktorów wciela się w ponad trzydzieści postaci. Sceny przeplatane są znanymi piosenkami w nowych aranżacjach. Będzie śmiesznie, czasem smutno, na serio i z dużym dystansem, o miłości, strachu, nadziei, samotności, o potrzebach każdego z nas.
OSPTA 2024 to wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wystawa z kobietami w roli głównej
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy poświęconej lokalnym patriotkom, w ramach projektu „Poznaj historię swojego miasta – KOBIETY”. Ekspozycja zaprezentowana jest na terenie Parku Czytelnika, w pobliżu wejścia do biblioteki. Partnerem wystawy jest Fundacja Totalizatora Sportowego. Bohaterkami prezentacji są: Ida Heandel – międzynarodowej sławy skrzypaczka urodzona w Chełmie, Teresa Lechnicka-Affeltowicz – nauczycielka, działaczka AK, łączniczka w czasie powstania warszawskiego, Władysława Szoc – pielęgniarka pedagog, patronka Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, Irena Bronisława Stanisławska ps. „Kryst” – nauczycielka fizyki, chemii, biologii w I LO, żołnierz AK, Paulina Hołysz – poetyka, pieśniarka ludowa, reżyserka widowisk obrzędowych, Maria Paulina Orsetti – dr nauk społecznych, pionierka ruchu spółdzielczego, patronka ChBP. (opr. mo)
Repertuar Kina Zorza (wszystkie seanse przy ul. Strażackiej)
4 listopada, poniedziałek
18:00 Wrooklyn Zoo
20:30 Randka w ciemno
5 listopada, wtorek
14:00 Dziki robot
16:00 Dziki robot
18:00 Randka w ciemno
20:00 Wrooklyn Zoo
6 listopada, środa
14:00 Dziki robot
16:00 Dziki robot
18:00 Wrooklyn Zoo
20:30 Randka w ciemno
7 listopada, czwartek
13:30 Dziki robot
15:30 Wrooklyn Zoo
18:00 DKF – „Magia Podlasia. Szeptuchy” – Po projekcji spotkanie z reżyserką filmu Małgorzatą Szyszką
21:00 Randka w ciemno
8 listopada, piątek
13:30 Emma Odważna
15:45 Emma Odważna
18:00 Listy do M. Pożegnania i powroty
20:30 Listy do M. Pożegnania i powroty
9 listopada, sobota
10:30 Emma Odważna
12:45 Emma Odważna
15:00 Listy do M. Pożegnania i powroty
17:30 Listy do M. Pożegnania i powroty
20:00 Listy do M. Pożegnania i powroty
10 listopada, niedziela
10:30 Emma Odważna
12:45 Emma Odważna
15:00 Listy do M. Pożegnania i powroty
17:30 Listy do M. Pożegnania i powroty
20:00 Listy do M. Pożegnania i powroty
11 listopada, poniedziałek
13:30 Emma Odważna
15:45 Emma Odważna
18:00 Listy do M. Pożegnania i powroty
20:30 Listy do M. Pożegnania i powroty