Chełmskie szkoły znowu w tyle

Co roku to samo. Chełmskie licea i technika, jak były, tak nadal są na dalekich miejscach w corocznym rankingu „Perspektyw”. Przegrały rywalizację z wieloma szkołami z miast zdecydowanie mniejszych od Chełma. Niewielkim pocieszeniem są I LO i Technikum Ekonomiczne, które dostały srebrną tarczę.

To już, niestety, niechlubna tradycja. Chełmskich szkół w dalszym ciągu na próżno szukać w czołówce najlepszych liceów i techników nie tylko w Polsce, ale i w województwie lubelskim. Portal edukacyjny „Perspektywy” opublikował ranking najlepszych ogólniaków i szkół technicznych w Polsce. Jego autorzy pod uwagę wzięli sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Ranking szkół technicznych powstał również w oparciu o wyniki egzaminów zawodowych.

Z chełmskich liceów najwyżej zostało sklasyfikowane I LO, które dwa lata temu i przed rokiem znalazło się poza pierwszą „pięćsetką” ogólniaków. Za rok szkolny 2018/2019 „Czarniecki” zajął 341. miejsce w kraju i 18. pozycję w województwie. Awans o ponad 200 miejsc i srebrna tarcza napawa optymizmem na przyszłość, niemniej jednak zajmowana pozycja z całą pewnością nie satysfakcjonuje do końca dyrektor Teresy Kiwińskiej i grona pedagogicznego. W końcu kiedyś I LO przez lata należało do czołowych liceów Lubelszczyzny, miało wielu laureatów olimpiad przedmiotowych, a także niemal stuprocentową zdawalność egzaminów maturalnych…

Totalny spadek zanotowało II LO, przed rokiem 414., a dwa lata temu – 295. w rankingu. W tegorocznej klasyfikacji „Dreszer”, choć uzyskał brązową tarczę, ale znalazł się dopiero na dalekim 714. miejscu! Tak odległej lokaty II LO jeszcze nie miało. Przed nowym dyrektorem placówki Zbigniewem Niderlą i gronem pedagogicznym sporo pracy, by szkoła mogła wyjść z „dołka” i nawiązać do dawnych lat, kiedy to plasowała się na znacznie wyższych pozycjach.

W województwie lubelskim II LO zajęło dopiero 40. lokatę, a przecież jeszcze kilkanaście lat temu była na początku drugiej dziesiątki. Ranking wojewódzki w kategorii licea otwiera lubelski ogólniak im. Staszica, na drugim miejscu znalazło się Społeczne LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie, a na trzecim – I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu. W kraju natomiast zwyciężyło Uniwersyteckie LO w Toruniu przed XIV LO im. S. Staszica w Warszawie.

Spośród liceów z naszego regionu na 450. miejscu sklasyfikowano I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Szkoła uzyskała srebrną tarczę. W województwie lubelskim krasnostawski ogólniak zajął 28. pozycję. Brązowe tarcze zdobyły z kolei dwa włodawskie ogólniaki. I LO im. Tadeusza Kościuszki zajęło 549. miejsce w kraju i 35. na Lubelszczyźnie, natomiast II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego uplasowało się na 975. pozycji w całym rankingu i na 53. miejscu w województwie. Trzy lokaty niżej sklasyfikowano II LO im. Cypriana K. Norwida w Krasnymstawie.

Nieco więcej powodów do zadowolenia mają miejskie technika. Najwyższą lokatę zajęło wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych Technikum Ekonomiczne. Prowadzona przez dyrektor Edytę Chudobę szkoła uplasowała się na 197. miejscu w kraju i na 15. pozycji w województwie, zdobywając srebrną tarczę. Przed rokiem lokata była jednak wyższa – 169., a dwa lata temu – 184. – Choć spadliśmy o kilka miejsc, cały czas staramy się trzymać wysoki poziom. Uzyskany rezultat cieszy, ale nie popadamy w samouwielbienie. Wiemy, ile jeszcze pracy przed nami, by wyniki były jeszcze lepsze, bo potencjał jest.

Na mimo wszystko dobre miejsce wpływ miały wyniki egzaminów maturalnych. W naszej szkole zdawalność była na poziomie od 94 do 100 proc. Zadowoleni jesteśmy też z rezultatów egzaminów zawodowych. Co dla nas ważne i mobilizuje do dalszej ciężkiej pracy, to rosnące z każdym rokiem zainteresowanie szkołą ze strony absolwentów szkół podstawowych, a wcześniej też gimnazjów. Jesteśmy placówką otwartą, stawiającą na innowacje. Myślę, że klasy o profilu mundurowym były strzałem w dziesiątkę. Nasza młodzież jest widoczna na wszystkich patriotycznych i miejskich uroczystościach – podkreśla dyrektor Chudoba.

Spadek o ponad 100 miejsc w kraju zanotowało Technikum nr 2, wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych. Szkoła w rankingu krajowym zajęła 380. lokatę. Przed rokiem była 273., a dwa lata temu – 235. W województwie natomiast znalazła się na 24. miejscu. Krajowym zwycięzcą rankingu okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, a na Lubelszczyźnie – Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie. W klasyfikacji szkół w województwie na 43. pozycji znalazło się Technikum nr 1 we Włodawie, a na 58. – Technikum nr 2 (ZSP nr 2) w Krasnymstawie.

Kolejny raz odległe lokaty chełmskich szkół w rankingu „Perspektyw” i uzyskane przez nie wyniki, nijak nie idą w parze z ogromnymi wydatkami, jakie są ponoszone z budżetu Chełma na miejską oświatę. Na 2020 rok miasto na szkoły i przedszkola zaplanowało ponad 183 mln zł. Koszty utrzymania rosną co roku, a efektów, poza nielicznymi sukcesami indywidualnymi na olimpiadach przedmiotowych, jak nie było, tak nie ma.

Można odnieść wrażenie, że dyrektorzy i nauczyciele chełmskich szkół nie bardzo wiedzą, co zrobić, by poprawić wyniki, bo od kilku lat uczniowie miejskich szkół już na starcie są w tyle za rówieśnikami z innych regionów, tracąc szanse na dobre studia. Wielu uczniów, marząc o karierze lekarza czy prawnika, żeby uzyskać wysokie wyniki na maturze i dostać się na najlepsze uczelnie, musi korzystać z kosztownych korepetycji… (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here