ChSM wymieni śmietniki

Koniec z bałaganem przy śmietnikach w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na terenie całej spółdzielni zostanie wprowadzony kompleksowy program modernizacji miejsc gromadzenia odpadów. Część używanych pojemników zostanie zlikwidowana, a w ich miejsce powstaną estetyczne i funkcjonalne pojemniki półpodziemne. W kilku lokalizacjach są planowane nowoczesne, zamykane wiaty śmietnikowe, pojawią się też kamery.

Przed tygodniem pisaliśmy, że w wielu miejscach na terenie Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej występuje poważny problem z gromadzeniem odpadów. Pojemniki są przepełnione, a śmieci lądują na chodnikach, co powoduje niemały dyskomfort. Mieszkańcy przekonują, że kontenerów jest za mało, a te, które są, nie wyglądają estetycznie, przeciekają i najwyższa pora, by spółdzielnia je wymieniła.

Władze ChSM doskonale zdają sobie sprawę z problemu i – jak mówi Maciej Cieślak, wiceprezes spółdzielni – postanowiły działać. W minionym tygodniu doszło do spotkania zarządu ChSM z przedstawicielami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zajmuje się odbiorem i wywozem odpadów oraz miejskimi urzędnikami. – Naszym celem jest wypracowanie skutecznych i sprawnych mechanizmów gospodarowania odpadami komunalnymi – podkreśla wiceprezes Cieślak. – Problem wyrzucanego na ogólnodostępne śmietniki starego sprzętu RTV i AGD, opon, wielkich gabarytów, niewłaściwej segregacji czy przepełnionych kontenerów dotyka wszystkich mieszkańców miasta, zarówno wtedy, kiedy sami chcą się pozbyć niechcianych przedmiotów, jak i w sytuacjach, w których są zmuszeni patrzeć na piętrzące się obok śmietników odpady, wyrzucone niezgodnie z przyjętymi harmonogramami wywozu.

Uczestnicy spotkania zdecydowali, że system gospodarki odpadami stanie się bardziej efektywny. Ustalono, iż na terenie Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostanie wprowadzony kompleksowy program modernizacji miejsc gromadzenia odpadów. – Część obecnie używanych pojemników zostanie zlikwidowana, a w ich miejsce powstaną estetyczne i funkcjonalne pojemniki półpodziemne – wyjaśnia Maciej Cieślak. – W kilku lokalizacjach są planowane nowoczesne, zamykane wiaty śmietnikowe.

Aby poprawić estetykę MPGK z kolei przeprowadzi sukcesywny remont i wymianę użytkowanych przez spółdzielnię kontenerów. – W ramach akcji „sprzątanie świata”, która odbędzie się we wrześniu br. zostaną uprzątnięte wszystkie odpady, a w szczególności obszar przy ul. Połanieckiej 2 – zaznacza wiceprezes Cieślak. – Na terenie ChSM na stałe zostaną zamontowane kamery monitorujące wybrane śmietniki, a dodatkowo we współpracy za strażą miejską doraźnie będą kontrolowane losowe miejsca gromadzenia odpadów za pomocą fotokomórki. Zaangażowanie ze strony służb miejskich umożliwi ustalenie personaliów osób, które nie przestrzegają obowiązujących zasad gospodarowania odpadami.

ChSM zamierza też wprowadzić system wczesnego ostrzegania pomiędzy MPGK i spółdzielnią, w ramach którego oba podmioty będą się wzajemnie informować o problemach technicznych tj. braku dojazdu do kontenerów czy usterek sprzętowych, dając odpowiedni czas na reakcję. – W trosce o środowisko naturalne i otaczającą nas przestrzeń apelujemy do wszystkich nie tylko do mieszkańców ChSM, ale również całego miasta, o przestrzeganie obowiązujących zasad segregacji, zasad utylizacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz terminów wywozu odpadów wielkogabarytowych – dodaje M. Cieślak. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here