Ciepłownia kupi ciepło?

mpec

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie zostanie sprzedane – ustaliliśmy nieoficjalnie. Jak dowiedzieliśmy się, trwają zaawansowane rozmowy ze spółką Cemex Polska, właścicielem Cementowni Chełm, która miałaby produkować i sprzedawać MPEC-owi energię cieplną, wytwarzaną z paliw alternatywnych.

W ubiegłym tygodniu jedno uprawnienie do emisji dwutlenku węgla kosztowało między 40 a 43 euro, w zależności od dnia. Przy takich cenach Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na zakup jednostek do emisji CO2 tylko w tym roku musi wydać od 10 do 12 mln zł! Spółka będzie płaciła drakońskie kary do czasu, aż przejdzie na alternatywne źródła energii.

W minionym roku wszystko wskazywało na to, że miasto sprzeda 100 procent udziałów MPEC inwestorowi, który będzie w stanie zrealizować wielomilionowe przedsięwzięcia, pozwalające produkować energię cieplną bez użycia węgla. Władze miasta, ale też i zarząd spółki, przekonywały, że to jedyny ratunek dla MPEC.

Zakupem spółki były zainteresowane cztery podmioty, z czego dwa złożyły oferty cenowe. Najkorzystniejszą stawkę zaproponował niemiecki koncern E.ON, ale ostatecznie do sprzedaży udziałów nie doszło. Oficjalnie rada miasta nie wyraziła zgody, by 15 procent udziałów nieodpłatnie przejęli pracownicy MPEC.

Tymczasem do końca 2022 roku, o czym wielokrotnie mówił prezydent Chełma, Jakub Banaszek, MPEC musi przejść na alternatywne źródła energii, by nie płacić jeszcze wyższych kar. Z wstępnych wyliczeń wynikało, iż spółkę czekają inwestycje szacowane na 80-90 mln zł. Ani MPEC, ani miasto takimi pieniędzmi jednak nie dysponują. Inwestor zewnętrzny wydawał się jedynym ratunkiem…

O tym, że prezydent pomimo nieudanej próby sprzedaży udziałów w dalszym ciągu liczył na ich zbycie, świadczy fakt, że w tegorocznym budżecie miasta zaplanował przychody z ich sprzedaży na poziomie 40,5 mln zł. Nam udało się nieoficjalnie ustalić, że miasto pozostanie właścicielem MPEC i do spieniężenia udziałów nie dojdzie. Spółka i miasto prowadzą zaawansowane rozmowy z Cemex Polska, właścicielem Cementowni Chełm, który przy zastosowaniu paliw alternatywnych produkuje ciepło.

Cemex Polska, według naszych ustaleń, miałby sprzedawać energię cieplną MPEC-owi. Miejska spółka posiada węzeł ciepłowniczy w bliskiej odległości od Cementowni, u zbiegu ulic Przemysłowej i Fabrycznej. Do niego wystarczy dobudować około 1 km sieci. Takie rozwiązanie ma spowodować, że na miejskiej spółce nie ciążyłby już obowiązek zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Na transakcji mieliby też skorzystać mieszkańcy Chełma, którzy za dostarczane do ich mieszkań ciepło mogą zapłacić nawet 20-30 procent mniej, niż obecnie. Nieoficjalnie, wytwarzane przez Cemex Polska ciepło ma popłynąć do chełmian na przełomie bieżącego i przyszłego roku. (s)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here