Coraz więcej piratów drogowych. Olbrzymia liczba zabranych praw jazdy

Drogówka zatrzymała 238 praw jazdy za nadmierną prędkość. To o 150 proc. więcej niż przed rokiem. Jak to tłumaczyć? Czyżby chełmianie przestali się przejmować przepisami czy to policja zabrała się do roboty?

Komenda Miejska Policji podsumowała miniony rok na drogach Chełma i powiatu chełmskiego. Jak wynika ze statystyk, w 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali 78 pijanych kierujących, podczas gdy w roku poprzednim – 104. Zwiększyła się natomiast liczba wypadków na drogach i poszkodowanych przewiezionych do szpitali (w 2019 roku doszło do 69 wypadków, w których 9 osób poniosło śmierć, a 84 zostało rannych; w 2018 roku było 67 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 62 zostały ranne). Wzrosła też liczba ujawnionych kolizji (z 1244 w 2018 roku do 1409 w ub. r.).

W parze z wypadkami idą nadmierna prędkość i pośpiech kierowców. Tu liczby mówią same za siebie: w 2018 roku chełmscy policjanci zatrzymali 89 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, a w 2019 roku – już 238, czyli aż 2,5 razy więcej! Oznacza to, że kierowcy nagminnie łamią przepisy, ale – co gorsza – na drogach jest coraz więcej bezmyślnych piratów, a bat na nich w postaci odbieranych uprawnień przestaje powoli działać.

– Prędkość jest główną przyczyną wypadków, dlatego policjanci są zadaniowani pod kątem represji kierowców. Znacznie zwiększona w ubiegłym roku liczba faktycznie zatrzymanych praw jazdy to również efekt większej ilości akcji policyjnych, patroli oraz pracy policjantów z grupy Speed – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Decyzją Komendy Głównej Policji specjalna grupa Speed powstała, na wzór zespołu z komendy stołecznej, pod koniec lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej, aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drogach; skuteczniej wychwytywać i piętnować piratów drogowych. W jej skład wchodzą najbardziej doświadczeni policjanci z wydziałów ruchu drogowego. Z chełmskiej drogówki jest to 6 funkcjonariuszy, w tym 4 aktywnych, a 2 na zastępstwo. (pc)