Czas na pierwszy dzwonek

Już w najbliższy czwartek uczniowie wrócą do szkolnych ławek. Powiatowa inauguracja roku została zaplanowana w PCEZ. Przedstawiciele ratusza zapowiadają, że pojawią się tego dnia we wszystkich miejskich szkołach i przywiozą niespodzianki dla najmłodszych uczniów.
Najbliższy rok szkolny zapowiada się nietypowo. Przede wszystkim w klasach pierwszych szkół podstawowych nie należy się spodziewać tłoku. Trafiły do nich głównie dzieci siedmioletnie, które w minionym roku otrzymały odroczenie obowiązku szkolnego. Większość sześciolatków została w przedszkolach i „zerówkach”. Obecni uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych nie muszą się również martwić o sprawdzian szóstoklasisty, bo nie będą go zdawać.
Ten rok będzie również ostatnim, w którym w gimnazjach są klasy pierwsze. Więcej naboru do tego typu szkół nie będzie.
Z kolei uczniowie świdnickich szkół mogą również się liczyć z powakacyjnymi zmianami w swoich placówkach. Przy Gimnazjum nr 1 w wakacje powstało boisko do gry w bule i nowe ogrodzenia placówki. W Przedszkolu nr 7 maluchy będą mogły liczyć na „Bezpieczny Plac Zabaw”. W Zespole Szkół nr 2 trwa przebudowa pomieszczeń w podbaseniu. Remont przeszła także pływalnia. W pozostałych placówkach, zarówno miejskich jak i powiatowych zostały przeprowadzone również bieżące remonty.
Świdniccy uczniowie, podobnie jak ich koledzy i koleżanki w całej Polsce naukę rozpoczną w najbliższy czwartek.
– Na 1 września planujemy powiatową inaugurację roku szkolnego w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Zaczynamy o 11.30 – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki. – W kolejnych latach będziemy rozpoczynać rok szkolny w kolejnych placówkach powiatowych.
Miejskiej inauguracji roku nie będzie. – Staramy się tak ułożyć uroczystości w naszych szkołach, żeby władze miasta mogły uczestniczyć we wszystkich – mówi Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim ratuszu.
Przedstawiciele miasta zapewniają, że nie pojawia się w szkołach z pustymi rękami. – Przygotowaliśmy niespodzianki dla naszych pierwszoklasistów. Dzieci otrzymają odblaski w formie breloczków. Na każdym będzie umieszczone miejskie logo, a także nazwa i numer szkoły.
(kal)