Czeka nas LUBIK-owa rewolucja

Lublinianie żegnają się z tradycyjnymi biletomatami, po tym przy dworcu PKS, pozostał jedynie wystający z ziemi kabel, a witają z kasownikami Lubika

– Co się dzieje z biletomatami w mieście? Jedne, jak ten pod Zamkiem, przy dworcu PKS, zniknął i pozostał po nim tylko kabel, inne są nieczynne? Gdzie po południu, gdy kioski są już pozamykane mam kupić bilet? – pyta nasz Czytelnik i dołącza do e-mailu skierowanego z pytaniem do naszej redakcji zdjęcia miejsca, w którym jeszcze nie tak dawno na przystanku Dworzec Główny PKS 02 stał biletomat.

O odpowiedź poprosiliśmy lubelski Zarząd Transportu Miejskiego. Monika Fisz, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami ZTM przyznaje, że wspomniany przez naszego Czytelnika biletomat został zdemontowany w końcem sierpnia. Stało się tak z uwagi na konieczność przygotowania miejsca i infrastruktury technicznej do obsługi nowych automatów stacjonarnych do sprzedaży biletów, montowanych w ramach systemu Lubika, a ten system zostanie uruchomiony w Lublinie już 1 października.

– W przestrzeni miejskiej można już obecnie zobaczyć zmiany, jakie niesie za sobą wdrożenie nowego systemu. W pojazdach zamontowane zostały stelaże do kasowników EMV, które będą akceptowały płatności zbliżeniowe, ale pojawiają się już także same urządzenia, które w autobusach i trolejbusach będą wyróżniać się zielonym kolorem, dotychczasowe kasowniki są w kolorze żółtym i „Lubikowym” interfejsem – podkreśla Monika Fisz z ZTM Lublin.

Z początkiem września w mieście pojawiły się już pierwsze nowe automaty. – Nie posiadają one jeszcze pełnego lubikowego designu, ale sukcesywnie urządzenia będą wpisywały się w Key Visual projektu i zaczną się pojawiać w kolejnych lokalizacjach. Zarówno automaty mobilne jak i stacjonarne na etapie przejściowym będą posiadać docelowe ekrany, ale ich funkcjonalność zostanie uruchomiona dopiero w momencie wdrożenia nowego systemu. Pasażerowie, do czasu uruchomienia systemu, nie będą mieli możliwości zakupu biletów w ww. urządzeniach – dodaje M. Fisz.

W ramach systemu LUBIKA poza kasownikami EMV do dyspozycji pasażerów udostępnionych zostanie 55 szt. stacjonarnych automatów biletowych, 50 mobilnych automatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które nie miały takich urządzeń na wyposażeniu), 50 terminali sprzedażowych do kiosków lub innych punktów handlowych.

Uruchomiona zostanie także dedykowana strona www wraz ze sklepem internetowym, oraz aplikacja mobilna LUBIKA, za pośrednictwem której pasażerowie będą mogli dokonać wyboru i zakupu dowolnego, najkorzystniejszego dla nich biletu z oferowanej taryfy, przeglądać historię zakupionych biletów czy też skorzystać z tzw. „planera podróży”. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here