Czerwona strefa – czarny scenariusz

Od soboty cała Polska objęta została czerwoną strefą. Kolejne klasy przechodzą na zdalną naukę, do odwołania zamknięto gastronomię i zakazano organizacji wesel. Padają kolejne rekordy zakażeń i – niestety – zgonów. Chorych przybywa także i u nas.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 13,6 tys. nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. W województwie lubelskim przybyło 715 chorych. Niestety, rośnie nie tylko liczba zarażonych, ale i zgonów z powodu Covid-19. Przez koronawirusa zmarło 29 osób, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami aż 150 osób. Rośnie liczba aktywnych zakażonych także w Chełmie i powiecie chełmskim. W minioną sobotę było ich już 271. Na kwarantannie przebywało aż 826 osób a 56 objętych zostało nadzorem epidemiologicznym.

Od soboty cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Wprowadzono nowe ograniczenia, które zaczynają przypominać wiosenny lockdown. Od poniedziałku kolejne klasy przechodzą na zdalne nauczanie. Oprócz szkół wyższych i średnich w domach zostają dzieci z klas od czwartej do ósmej szkół podstawowych. Zamknięte zostają puby i restauracje, które mogą oferować jedynie posiłki na wynos.

Dzieci do 16. roku życia nie mogą poruszać się bez opieki osób dorosłych między godziną 8.00 a 16.00. Obostrzenia dotyczą także seniorów. Według zaleceń rządu seniorzy powyżej 70. roku życia powinni zostać w domach i do minimum ograniczyć swoją aktywność. Chociaż zamknięto domy seniora, kluby integracji społecznej i placówki wsparcia dziennego dla seniorów to nie mają oni zakazu wychodzenia z domu i uczestniczenia np. we mszach. Ale dla własnego dobra powinni ograniczyć kontakty z innymi ludźmi. Niestety, to oni najgorzej przechodzą chorobę.

Nowe obostrzenia mają posłużyć spowolnieniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i udrożnieniu systemu opieki zdrowotnej. Niestety, spełnia się czarny scenariusz, w którym szpitale zaczynają się zapełniać chorymi i brakuje personelu do opieki – więcej o tym piszemy w tym numerze. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here