Czuby znów rozbrzmiewają muzyką – organową

Trwa jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin Czuby 2021. W najbliższą środę, 7 lipca, o godz. 19 w kościele pw. św. Rodziny zaśpiewa i zagra Maciej Miecznikowski, z wykształcenia śpiewak operowy i multiinstrumentalista, ale również wykonawca muzyki popularnej i takich przebojów jak „Ta dziewczyna”, „Czy kombinuj dziewczyno”.


Dyrektorem festiwalu jest jak zawsze, jego pomysłodawca, maestro Robert Grudzień, a organizatorem proboszcz parafii pw. św. Rodziny ks. prał. Tadeusz Pajurek. Koncerty odbywać się będą w każdą środę, od godz. 19., po zakończeniu wieczornej mszy świętej, przez całe wakacje. Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji, która odbywa się pod tytułem: „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” – przyjęli jak co roku uznani artyści scen muzycznych i teatralnych, m.in.: Olga Bończyk, Alicja Węgorzewska, Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, czy soliści Teatru Muzycznego w Łodzi.

Na początek lipcowego cyklu, w najbliższą środę, 7 lipca, z koncertem „Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia” wystąpi: Maciej Miecznikowski (śpiew, gitara, piano), Kaszuba z pochodzenia, śpiewak operowy, szerokiej publiczności znany jednak bardziej jako wokalista zespołu Pudelsi, czy Leszcze oraz prezenter popularnych muzycznych teleturniejów telewizyjnych. W środę, 14 lipca, w recitalu „Jedna jest Polska” wystąpią wspomniani już: Olga Bończyk i Robert Grudzień, a w środę, 21 lipca, w koncercie „Głos nadziei” wystąpią: Georgij Agratina (fletnia Pana), Bogdan Kierejsza (skrzypce) i Agata Nizińska (sopran).

W ostatnią środę lipca, 28-ego, usłyszymy „Musica Claromontana – śpiew gregoriański ze źródeł paulińskich” w wykonaniu: Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński Paweł Kasprzyk, Przemysław Raczkowski, Piotr Karbownik, Michał Sławecki – magister chori.

Tegoroczny festiwal upamiętnia 34. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Lublinie i osobę oraz dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego będąc swego rodzaju przygotowaniem do beatyfikacji Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego, która ma się odbyć 12 września 2021 r. w Warszawie. Festiwal Organowy dodatkowo ma przypominać, że w 2021 r. mija 120 rocznica urodzin oraz 40 rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia i 75 rocznica ingresu biskupa Stefana Wyszyńskiego do lubelskiej katedry. – Czuję się zaszczycony, mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia – przyznaje Robert Grudzień.

– Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek – dodaje R. Grudzień, dyrektor festiwalu i wspomina: – Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na Jego słowa. To on i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, ukształtowali moje pokolenie. Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here