Czy lublinianie powinni szykować się na podwyżkę cen śmieci?

Miasto ogłosiło przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od lipca tego roku do czerwca 2024 roku. Czy w związku z tym lublinianie jeszcze w drugim półroczu 2021, a może od nowego roku, muszą się liczyć ze wzrostem stawek za wywóz śmieci? Biorąc pod uwagę wzrost stawek w ostatnim czasie w innych polskich miastach można przypuszczać, że podwyżka jest prawdopodobna i może być dotkliwa. W lubelskim Ratuszu dziś niczego się na ten temat nie dowiemy. Miasto nie prowadzi takich analiz i nie dysponuje żadnymi prognozami w tej materii.

W przetargu na nowy trzyletni okres Lublin, jak poprzednio, został podzielone na VII sektorów. Dla każdego szuka wykonawcy oddzielnie. Do jego obowiązków będzie należał odbiór śmieci raz w tygodniu w przypadku zabudowy wielorodzinnej i raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. Wykonawcy będą musieli również zadbać o dostarczenie i utrzymanie pojemników, a w przypadku domków o dostawę worków.

Według szacunków miasta ze wszystkich siedmiu sektorów przez trzy lata zebranych zostanie ponad 149 000 ton odpadów zmieszanych i niemal 207 000 ton odpadów segregowanych, w tym: ponad 24 000 ton papieru i tektury, 43 000 ton tworzyw sztucznych i metali, 19 000 ton szkła, 40 000 ton bioodpadów, 34 000 ton bioodpadów stanowiących części roślin, 19 000 ton mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz 25 000 ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

O ile wiadomo, ile odpadów trzeba będzie wywieźć, to po ile okaże się po rozstrzygnięciu przetargu. W Ratuszu nie są więc w stanie dziś powiedzieć, czy mieszkańcy powinni szykować się na podwyżki jeszcze w tym, czy przyszłym roku, ani jaka może być jej skala, by mogli się z nią oswoić, czy zaplanować domowe budżety. Urząd nie prowadzi takich analiz, choć znając aktualne ceny obowiązujące za składowanie odpadów i mając dane z poprzedniego trzyletniego okresu gospodarki odpadami komunalnymi można by się o takie pokusić, nie ocierając się o wróżenie.

Próbowaliśmy się choć cokolwiek w tej kwestii dowiedzieć kierując do Ratusza mailowo pytania: „W związku z ogłoszeniem przez miasto przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych prosimy o informacje: 1. Czy mieszkańcy mogą być pewni, że do końca 2021 roku stawki za wywóz odpadów nie wzrosną? 2. Czy miasto dysponuje jakimiś prognozami, co do stawek za wywóz odpadów w roku 2022? i ewentualnie w latach kolejnych. 3. Jaką kwotę w porównaniu do poprzedniego okresu (lipiec 2018 – czerwiec 2021) planuje wydać miasto na zagospodarowanie odpadów komunalnych w okresie lipiec 2021 – czerwiec 2024) łącznie i z rozbiciem na poszczególne sektory: I, II, III, IV, V, VI, VII?

Odpowiedź dostaliśmy następującą: „24 marca zostało opublikowane ogłoszenie o postępowaniu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta Lublin (7 części). Do momentu otwarcia złożonych w tym postępowaniu ofert, nie możemy udzielić informacji na temat kwot, jakie miasto planuje wydać na realizację usługi związanej z zagospodarowaniem odpadów komunalnych w okresie 1 lipca 2021 r. – 30 czerwca 2024 r., zarówno łącznie, jak i w rozbiciu na sektory. W związku z trwającym postępowaniem nie jesteśmy aktualnie w stanie prognozować stawek opłat zarówno do końca roku, jak i w latach następnych”.

Nie ma co martwić się na zaś? Patrząc na ceny po ostatnich, tegorocznych podwyżkach, w innych metropoliach są podstawy do niepokoju. Np. w Warszawie od 1 kwietnia br. mieszkańcy za wodę płacą w zależności od zużytej wody. Przelicznik jest następujący: 12,73 zł za każdy m3 zużytej wody. Przyjmując najoszczędniejszą wersję, że statystyczny mieszkaniec zużyje miesięcznie tylko 2m3 zimnej wody, to czteroosobowa warszawska rodzina za śmieci miesięcznie zapłaci 101,84 zł (2m3x4os.x12,73 zł)! ZM

Ile płacimy teraz?

Stawki w zabudowie jednorodzinnej (odpady posegregowane):

45 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego;
60 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego;
75 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób

Stawki w zabudowie wielorodzinnej (odpady posegregowane):

21 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego;
41 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego;
63 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here