Czyszczenie dywanów – jak to zrobić dobrze?

Dywany trafiają na podłogi w różnych domowych pomieszczeniach. Stanowią praktyczny element wyposażenia i modny dodatek, determinujący finalny wygląd przestrzeni. Aby optymalnie spełniały powierzoną im rolę, trzeba o nie dbać i regularnie czyścić.

Jak powinien przebiegać proces czyszczenia dywanów? Dlaczego samo odkurzanie nie wystarcza? Kilka praktycznych informacji przekażemy w dalszej części tekstu.

Jak czyścić dywan – podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Czyszczenie dywanów musi odbywać się regularnie. To gwarancja utrzymania idealnego wyglądu i puszystości na długie lata. Podstawowym sposobem na dbanie o domowe wykładziny i dywany jest oczywiście odkurzanie.

Jak często odkurzać dywany? Ponieważ gromadzą się w nich pył, kurz i inne zanieczyszczenia, w zasadzie powinno się to robić codziennie, zwłaszcza w domach, gdzie mieszkają małe dzieci lub alergicy. Najczęściej jednak czynność tę wykonuje się co 3-4 dni lub w razie potrzeby.

Warto pamiętać, że nie zawsze odkurzanie jest wystarczającym sposobem na odświeżenie dywanu. Zwłaszcza dywany z długim włosiem wymagają dodatkowego czyszczenia – w tym choćby wytrzepywania. Ponadto, każdy dywan raz na jakiś czas potrzebuje bardziej zdecydowanych zabiegów pielęgnacyjnych, jak usuwanie plam domowymi sposobami lub pranie z pomocą doświadczonych specjalistów, np. firmy CzyszczenieNaZawolanie.pl z oddziałem w Lublinie.

Czyszczenie dywanów – domowe sposoby

Jak usuwać plamy z dywanu domowymi sposobami? Pojawia się na ten temat wiele porad i wskazówek, a część z nich potrafi przynieść naprawdę fenomenalne rezultaty. Pamiętajmy jednak, że domowe rozwiązania są najskuteczniejsze wtedy, gdy wykorzystuje się je na bieżąco, to znaczy zaraz po pojawieniu się plamy. Zaschnięte zabrudzenia są bowiem zdecydowanie trudniejsze do usunięcia.

Świetnie sprawdza się choćby mikstura z octu i wody (zmieszanych w proporcji 50:50), nanoszona na plamy przy pomocy szmatki i pozostawiana do wyschnięcia. Innym pomysłem jest zastosowanie sody oczyszczonej (dwie łyżki sody i jedna wody), którą nakłada się na plamę i czeka do wyschnięcia, by odkurzyć dywan z pozostałości. Do odplamiania przydaje się też kwasek cytrynowy. W jego przypadku trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność. Dlaczego? Niekiedy może on prowadzić do pojawienia się odbarwień na powierzchni dywanu.

Jeśli natomiast pragnie się usunąć świeże, tłuste plamy z dywanu, wystarczy posypać je mąką ziemniaczaną i pozostawić w takiej formie na cały dzień. Po tym czasie trzeba tylko odkurzyć dywan. Takie pranie na sucho to rozwiązanie niezmiernie praktyczne i wygodne. Wystarczy bowiem pokryć mąką samą plamę, bez konieczności dezorganizowania całego salonu lub sypialni, przesuwania mebli (jak choćby sofy, stolika lub foteli od DomIDeko.pl).

Nowoczesne techniki czyszczenia dywanu – jak zadbać o wyposażenie wnętrz?

Jeśli nie ma się czasu lub ochoty na samodzielne pranie dywanów, można skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. Dzięki temu oszczędza się czas i niejednokrotnie uzyskuje się zdecydowanie lepsze rezultaty. Profesjonalni czyściciele mają bowiem większą wiedzę na temat usuwania plam, dysponują odpowiednimi preparatami oraz urządzeniami piorącymi, by skutecznie odświeżyć każdy dywan.

Można zdecydować się na dwa rodzaje usług:

  • odświeżenie dywanu (metoda ekstrakcyjna),
  • pranie dywanu.

W pierwszym przypadku ekipa najczęściej wykorzystuje odkurzacze piorące i realizuje usługę w domu klienta. W drugim dywan jest odbierany i dokładnie prany z obu stron, by uzyskać odpowiedni efekt. W obu modelach czyszczenia często stosuje się też neutralizatory zapachów, dzięki czemu dywan nie tylko pięknie wygląda, ale też dobrze pachnie.

Jak odpowiednio zadbać o domowe dywany?

Metoda czyszczenia zawsze musi być dostosowana do materiału, z którego wykonano dywan, oraz tego, jaki efekt chce się uzyskać (odświeżenie, wypranie całej powierzchni, usunięcie plam etc.). Regularne czyszczenie dywanów pozwala zachować pełne bezpieczeństwo oraz komfort domowników i ich gości. Wpływa także na estetykę wnętrza oraz utrzymanie wyposażenia w optymalnej kondycji przez naprawdę długi czas.