CZYTAJ I WYGRYWAJ Recenzujemy najnowsze hity książkowe Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Żona Piłsudskiego

Józef Piłsudski – wybitny umysł, strateg i mąż stanu, postać barwna, ale i kontrowersyjna. Jego pierwsza poważna miłość, przypuszczalnie na wieść o ślubie byłego kochanka, popełniła samobójstwo, a jedna z ostatnich jego wybranek zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. To ukazuje stopień zaangażowania emocjonalnego kobiet pozostających w związkach z Piłsudskim. Jego wybranki nie miały łatwego życia. Początkowo kochane, współuczestniczki pracy i walki Józefa, z czasem były przez niego odsuwane i stopniowo zapominane.

Maria z Koplewskich, Piłsudska, urodziwa, energiczna i pociągająca kobieta, była pierwszą żoną marszałka. Nazywano ją „Piękną Panią”. Los obdarzył Marię nie tylko szczęśliwym dzieciństwem, ale też urodą i niepospolitą odwagą. Pierwsze, wczesne małżeństwo Marii nie było udane, związek ten rozpadł się szybko. Maria, zmuszona przez władze carskie do ponownego osiedlenia w Wilnie, zajęła się wychowaniem córki i konspiracją. Pod koniec lat 90. XIX wieku Maria poznała dwóch niepospolitych mężczyzn. Byli to Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Poróżniła ich rywalizacja o względy „Pięknej Pani”. Wciąż jeszcze formalnie zamężna Maria wybrała Józefa. Przeżyła wiele szczęśliwych i podniosłych chwil, ale też wiele rozczarowań, w tym to największe – mężem, który opuszczając Kraków, opuścił też i Marię.

To historia niezwykłej kobiety, opowieść o miłości i samotności. Warto przeczytać!

Elżbieta Jodko-Kula, Maria Piłsudska. Zapomniana żona, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

(mak)

Uwaga konkurs!

Czytelnik, który jako pierwszy wymieni tytuł powieści napisanej przez Elżbietę Jodko-Kulę, w nagrodę dostanie recenzowaną książkę. Wystarczy przysłać prawidłową odpowiedź mailem na adres: konkurs@nowytydzien.pl. Na odpowiedzi czekamy od 24 kwietnia od godz. 12 (maile nadesłane przed czasem nie będą brane pod uwagę). Nasz konkurs również na stronie www.nowytydzien.pl w zakładce „Czytaj i wygrywaj”. Odbiór książek wyłącznie w redakcji.

Ostatnio książkę wygrała Marta Mazur.

UDOSTĘPNIJ