Delegacja powiatu włodawskiego w Austrii

Czteroosobowa delegacja powiatu włodawskiego prowadziła rozmowy w austriackiej gminie St. Georgen/Gusen. Inicjatywa partnerstwa wypłynęła ze strony austriackiej, która zaprosiła powiat włodawski do współpracy na niwie historycznej, edukacyjnej i kulturalnej.

– Na pewno będziemy kontynuować tę współpracę, zwłaszcza że klimat do rozmów jest bardzo dobry i strona austriacka jest bardzo nią zainteresowana – mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Najpierw w pobliskim Linzu delegacja spotkała się z konsulem honorowym prof. dr. Ch. Hoferem oraz z Krzysztofem Sierańskim ze Związku Polaków w Górnej Austrii. Z kolei po przyjeździe do St. Georgen delegacja prowadziła rozmowę wprowadzającą z Andreą Wahl, koordynatorką projektów międzynarodowych, zaś chwilę później podczas lunchu dyskutowano z burmistrzem Erichem Wahlem, jak również z zaproszonymi: Marthą Gammer i Rudolfem Haunschmiedem z Gusen Komitee. Na zakończenie wizyty delegacja odwiedziła Gusen Memorial

Koszty pobytu delegacji z Włodawy w całości poniosła strona austriacka. – Inicjatywa nawiązania współpracy wypłynęła w końcu listopada – mówi A. Romańczuk. – Dzięki wielkiej pomocy i uprzejmości ambasady polskiej w Wiedniu udało nam się spotkać z przedstawicielami samorządu gminy St. Georgen, jak również omówić współpracę na niwie doświadczeń biznesowych. Ważnym elementem była również kwestia polityki historycznej i edukacji młodzieży. W tamtejszych nazistowskich obozach zagłady zginęły dziesiątki tysięcy Polaków, w tym elita intelektualna II Rzeczypospolitej.

Stronie austriackiej zależy na wspólnych projektach unijnych, w tym tak atrakcyjnych jak dofinansowanie wymiany młodzieży, organizowanie wspólnych wystaw oraz tworzenie partnerstwa na bazie kontaktów biznesowych, w tym w branży turystycznej. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here