Dla zabawy, edukacji i integracji

Plac zabaw przy SP nr 15 zaprasza nie tylko uczniów szkoły, ale wszystkie chętne dzieci

Niedawno na łamach „Nowego Tygodnia” pisaliśmy o nowych placach zabaw i siłowniach wybudowanych w tym roku, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, przy lubelskich szkołach. Taki obiekt powstał m.in. na terenie Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej. To wyjątkowa podstawówka na mapie lubelskiej oświaty.

SP nr 15 jest placówką integracyjną, która kształci także uczniów z niepełnosprawnościami. Sama szkoła podstawowa została przy ul. Elektrycznej reaktywowana zaledwie kilka lat temu w ramach przeprowadzanej ogólnopolskiej reformy edukacji, na bazie wygaszanego wówczas Gimnazjum nr 15. Mimo tego już dziś dzięki wysokim wynikom osiąganym przez swoich uczniów wyrobiła sobie solidną markę wśród lubelskich rodziców. – Aktualnie do szkoły uczęszcza 361 uczniów, z czego ponad połowa do klas edukacji wczesnoszkolnej, wśród nich znajduje się 30 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które uczęszczają do klas integracyjnych. Dotąd brakowało nam jednak placu zabaw dla naszych najmłodszych podopiecznych – mówi Paweł Szczuchniak, kierownik gospodarczy SP nr 15.

Jego budowa stała się możliwa dzięki ubiegłorocznemu sukcesowi projektu D-7 „Razem dla piętnastki – plac zabaw dla maluchów SP nr 15” w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego. Za kwotę ok. 140 tys. zł wybudowano obiekt, na który składa się m. in. linarium, ścianka wspinaczkowa, czworościan gimnastyczny, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, huśtawki – typu ważka, bocianie gniazdo oraz z płaskim siedziskiem, bujak króliczki, a także urządzenia do ćwiczeń typu street workout dla starszych dzieci. Całość dopełnia montaż specjalnej bezpiecznej nawierzchni, dwóch ławek, kosza na śmieci oraz kamer monitoringu.

To jednak nie koniec szkolnych planów na poprawę i rozwój posiadanych obiektów. Szkoła Podstawowa nr 15 od lat zabiega o budowę nowej hali sportowej i nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego. Modernizacji wymaga także istniejąca sala sportowa. Najpierw konieczne jest jednak zrealizowanie najpilniejszych prac.

– W chwili obecnej szkoła stara się o środki z Urzędu Miasta na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pionowej oraz termicznej na części budynku, która jest priorytetem. Po realizacji izolacji planujemy demontaż nieczynnych od kilkudziesięciu lat betonowych słupów oświetleniowych przy szkolnym boisku – dodaje Paweł Szczuchniak. Marek Kościuk