Do Chełma, wodzu!

Chełm Nowy Tydzień

Chełm na językach. Telewizja Polska wyemitowała odcinek podróżniczego programu „Zakochaj się w Polsce” w całości poświęcony miastu, pokazała też produkcję o jednym z jego osiedli, a do „Gościa Wiadomości” zaprosiła wybranego tu prezydenta. To, że o Chełmie jest coraz głośniej, zauważyli także twórcy satyrycznego serialu „Ucho Prezesa”. Czy taka popularność przyniesie miastu realne zyski?

Tuż po rozstrzygnięciu drugiej tury wyborów samorządowych, pomimo że dogrywki walki o fotele prezydenta toczyły się w wielu dużych miastach, to właśnie prezydent Chełma Jakub Banaszek udzielał wywiadu w programie „Gość Wiadomości”, emitowanym początkowo na antenie głównej TVP1, a następnie TVP Info.

Nowo wybrany włodarz, wówczas jeszcze prezydent elekt, postanowił wykorzystać emitowany w ogólnopolskiej stacji program w celach promocyjnych i w rozmowie politycznej skupionej wokół porażki Zjednoczonej Prawicy w miastach kilkukrotnie zapraszał mieszkańców Polski do odwiedzenia Chełma. I nawet prowadzący Krzysztof Ziemiec przyznał, że to „urokliwe, kresowe miasto”.

Kolejne ocieplenie (a może tworzenie?) wizerunku Chełma mogliśmy zobaczyć w poświąteczną niedzielę (30 grudnia), również w pierwszym programie telewizji publicznej. Wyemitowany został odcinek serii „Zakochaj się w Polsce” w całości poświęcony Chełmowi. Program prowadzony przez aktora Tomasza Bednarka to ponad dwudziestominutowa podróż po najpiękniejszych zakamarkach miasta.

Oprócz emisji na ogólnopolskiej antenie, dostępny jest także w internecie na platformie VOD. A na tym nie koniec. W ostatni weekend (5 i 6 stycznia) na kanale TVP Historia pokazano program dokumentalny „Dyrekcja – Nowe Miasto”.

Rosnącą popularność miasta, zwłaszcza w telewizji publicznej, dostrzegli twórcy serialu satyrycznego „Ucho Prezesa”, stworzonego przez Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju. W jednym z ostatnich odcinków mogliśmy zobaczyć, jak oczekujący w poczekalni prezesa Adrian wpada na nietypowy pomysł, aby stolicę Polski przenieść… do Chełma. Trzeba przyznać, że plany serialowego bohatera były imponujące. „Na szybko jakieś lotnisko się postawi, obwodnicę, jakiś nasz pomnik.” Wszystko oczywiście za sprawą urzędującego tu prezydenta wybranego z ramienia Zjednoczonej Prawicy.

I choć akurat w tym przypadku miasto zostało przedstawione w prześmiewczy sposób, to już sam fakt, że zostało dostrzeżony przez członków jednego z najpopularniejszych kabaretów w Polsce, wiele osób odbiera jako pozytyw.

– Grunt, że o Chełmie, o którym dotychczas osoby mieszkające w innych regionach Polski myślały w kategoriach małego, zapóźnionego miasta położonego na rubieżach kraju, robi się coraz głośniej. Czy taki w przeważającej mierze pozytywny przekaz przełoży się na budowanie marki miasta, albo wprost na wzrost turystyki? Czas pokaże – słyszymy od mieszkańców. (mg)