Do Moskwy po laury

Aleksandra Konieczna, absolwentka gimnazjum w Woli Uhruskiej, obecnie uczennica klasy drugiej I LO w Chełmie, zdobyła pierwsze miejsce w finale XVI Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego dla uczniów szkół zagranicznych. Językowe zmagania zorganizowano w Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie.

Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 1640 uczniów z 44 krajów. Międzynarodowy egzamin składał się z trzech etapów. Dwa pierwsze odbywały się na portalu „Edukacja w języku rosyjskim”. Wtedy uczniowie zmierzyli się z testami gramatyczno-leksykalnymi. Następnie ręcznie napisany referat wysłali do Instytutu im. Puszkina w Moskwie. W wyniku tych eliminacji 127 uczestników z 34 krajów Ameryki, Azji i Europy dotarło do trzeciego etapu i finału odbywającego się w Moskwie.

Laureaci otrzymali indeksy na wyższe uczelnie.

Aleksandra Konieczna już jako gimnazjalista zafascynowała się językiem rosyjskim. Była laureatką wojewódzkiego konkursu języka rosyjskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty. Ponadto zdobyła pierwsze miejsce w makroregionalnym konkursie języka rosyjskiego w Wisznicach, organizowanym przez UMCS w Lublinie. Jako licealistka uczy się języka rosyjskiego poza systemem szkolnym, a w drodze do perfekcyjnej znajomości języka rosyjskiego wspierają ją nauczyciele Maria Haciuk i Mariusz Adamiec oraz prof. Ludmiła Szypielewiecz z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Jestem wdzięczna wszystkim, którzy mnie wspierali, wierzyli we mnie i przekazali mi wiedzę. Jestem dumna, że mogłam reprezentować Polskę – podkreśla laureatka. (gkj)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here