Dotacja za trzecim podejściem

Trzem gminom powiatu chełmskiego opłaciło się po raz trzeci aplikować o dotację na zagospodarowanie zalewów w Natalinie, Wołkowianach oraz stawu w Wojsławicach. Unijne dofinansowanie w końcu wywalczono. Po drodze ze wspólnego projektu wyłamały się Białopole i Dorohusk.

Pomyłka lubelskich urzędników sprzed trzech lat spowodowała, że zalew w Natalinie i kilka innych zbiorników wodnych w regionie nie otrzymały unijnej dotacji na zagospodarowanie. Gminy: Kamień jako lider projektu, Wojsławice, Białopole, Żmudź, Dorohusk, a także Horodło w powiecie hrubieszowskim, aplikowały po dofinansowanie po raz drugi. Ale znowu bezskutecznie. Żeby po raz trzeci próbować szczęścia w naborze trzeba było wydać trochę pieniędzy na aktualizację projektów i składać nowy wniosek.

Na takie formalności nie były już chętne gminy Białopole i Dorohusk, które w ubiegłym roku wyłamały się ze wspólnego projektu. Tymczasem powiedzenie „do trzech razy sztuka” tym razem się sprawdziło, bo w ubiegłym tygodniu zarząd województwa lubelskiego poinformował, że projekt pod nazwą „Zagospodarowanie i budowa infrastruktury zlokalizowanej przy istniejących zbiornikach wodnych na terenie gmin: Horodło, Kamień, Wojsławice i Żmudź”, realizowany wspólnie z LGD „Ziemi Chełmskiej”, dostał łącznie ponad 1,3 mln zł dofinansowania z RPO.

Dzięki prawie pół miliona złotych dotacji nad zalewem w Natalinie powstanie parking na 66 aut, 2 pomosty rekreacyjne, 4 pomosty wędkarskie, altany, przebieralnia. Do tego zbiornik zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring (zapobiegnie to kłusownictwu w nocy, z którym mamy do czynienia obecnie). Koszt całej inwestycji to 711 tys. zł, a gmina dołoży do niej z własnej kieszeni 214 tys. zł.

– Opłacało się być konsekwentnym i starać o dotację po raz trzeci – mówi Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień, będącej liderem projektu. – Chcielibyśmy na przełomie października i listopada ogłosić przetarg na tę inwestycję z terminem realizacji do końca czerwca przyszłego roku. Plan jest taki, aby w następnym sezonie kąpielowym zalew w Natalinie był już atrakcyjnie zagospodarowany.

Z takiego rozstrzygnięcia konkursu cieszy się też Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice, która otrzymała 165 tys. zł dotacji.

– Dzięki temu otoczenie „Wojsławickiego stawu” wzbogaci się o nowe elementy infrastruktury – mówi wójt Gołębiowski. – Trzystumetrowy chodnik domknie pasaż spacerowy wokół stawu. Przy nowym chodniku pojawią się nowe ławki i oświetlenie solarne. Powstanie także dodatkowa altana z murowanym grillem.

Koszt inwestycji w Wojsławicach to 213 tys. zł. Dzięki unijnej dotacji wzbogaci się też otoczenie zalewu „Dębowy Las” w gminie Żmudź. Samorząd dostał 83 tys. zł dofinansowania. Po wyłożeniu z gminnego budżetu 36 tys. zł gmina Żmudź planuje zakup sprzętu dla ratowników, dodatkowego pomostu i dosypanie piasku na plażę w Wołkowianach. (mo)