Dzięki unijnym środkom ograniczymy straty ciepła

Umowa o dofinansowanie została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ubiegłym tygodniu

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna realizację projektu przebudowy węzłów grupowych na nowoczesne węzły indywidualne. Inwestycja zmniejszy straty energii oraz poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Lublina korzystających z ciepła systemowego.


Wartość projektu wynosi aż 22 mln zł. Całe przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych i potrwa do 2021 roku. Stosowna umowa została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ubiegłym tygodniu.

Projekt „Przebudowa węzłów grupowych na terenie miasta Lublin” obejmuje wymianę 10 istniejących węzłów grupowych na 183 węzły indywidualne na Czechowie (ul. Br. Wieniawskich, Leszetyckiego, Noskowskiego, Radzyńska), Czubach (ul. Sasankowa, Różana), Kalinowszczyźnie (ul. Daszyńskiego) oraz Wrotkowie (ul. Nałkowskich).

Ponadto wybudowane zostanie 11,4 km sieci ciepłowniczej preizolowanej, wyposażonej w system alarmowy sygnalizacji stanów awaryjnych. Nowo wybudowana sieć zastąpi stare sieci niskoparametrowe o łącznej długości 13,4 km.

Węzły indywidualne pozwalają na bardziej racjonalne prowadzenie gospodarki ciepłem, tzn. wspólnota może samodzielnie podjąć decyzję o np. o terminach włączania ciepła, może wpływać na parametry zaprogramowania poziomu ogrzewania czy skuteczniej planować i przeprowadzić działania termomodernizacyjne.

Projekt zakłada ograniczenie strat ciepła „na przesyle” oraz na węźle. Pozwoli to na zaoszczędzenie rocznie 11.221 GJ ciepła, co jest równoważne z ogrzaniem ok. 450 mieszkań o powierzchni 50 m kw. W skali całego miasta realizacja projektu oznacza zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych, a tym samym poprawę warunków życia mieszkańców Lublina.

Realizacja projektu przyczyni się również do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w węzłach cieplnych, obniżenia awaryjności sieci ciepłowniczej oraz węzłów i obniżenie strat wody w sieci.

W liczbach

Całkowity koszt projektu:
27 135 014,72 złotych
Kwota wydatków kwalifikowanych: 22 033 285,14 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 13 600 000,00 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here