Egzaminy ósmoklasistów w cieniu strajków

W Lublinie egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń mimo nadal trwającego strajku nauczycieli. Wszystkie rozpoczynały się planowo, a komisje egzaminacyjne zostały skompletowane zgodnie z prawem. Do egzaminów przystąpiło w dniach 15– 17 kwietnia 2828 uczniów z 46 szkół podstawowych. O swoją przyszłość obawiają się za to maturzyści.


Dyrektorzy szkół podstawowych dysponowali listami nauczycieli rezerwowych, którzy w razie potrzeby mogli wejść w skład komisji egzaminacyjnych. Udział w komisjach zadeklarowali też w razie trudności pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania.

W tym roku odbyły się pierwsze egzaminy ósmoklasisty. Ich wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Dla wielu uczniów egzamin w cieniu strajków był wielkim przeżyciem, tym mocniejszym, że w tej formule zdawali go po raz pierwszy. Obawiali się tematów egzaminacyjnych, na szczęście nie było tak źle.

Ósmoklasiści wychodzący z pierwszej części egzaminów – języka polskiego – byli wręcz zadowoleni i twierdzili, że jest on łatwiejszy niż tegoroczny egzamin gimnazjalny. Trafili na pytania dotyczące Małego Księcia, tekstu Krzysztofa Toedora Toeplitza czy „Syzyfowych prac”. Do wyboru mieli pisemną rozprawkę lub opowiadanie dotyczące znajomości „Małego Księcia” – utworu lubianego przez uczniów i znanego większości.

Trudności nie sprawiły im też zadania z matematyki czy języka obcego nowożytnego. W 97% lubelskich podstawówek nauczyciele strajkowali także podczas egzaminu ósmoklasisty. Nie strajkowali jedynie nauczyciele z SP nr 7 przy ulicy Plażowej oraz SP nr 24 przy ulicy Niecałej. Na czas egzaminów strajk zawiesiły też Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Przyjaźni i Zespół Szkół nr 6 przy ul. Diamentowej.

W dniu 16 kwietnia akcja protestacyjna prowadzona była wciąż w 91 z 155 placówek oświatowych prowadzonych przez miasto, łącznie w 65 z 73 szkół (ok 89%). Strajkowało 36 z 38 szkół podstawowych (ok 97% szkół) 16 z 23 zespołów szkół (ok. 70%). 11 liceów (100%). Strajkowały też 4 ośrodki z 5 oraz 6 z 13 innych placówek (bursy, „emdeki”, poradnie). Choć większość przedszkoli już podjęło pracę, to w ubiegłym tygodniu nadal strajkowało 17 miejskich placówek z 64 przedszkoli (27%).

W poniedziałek, 15 kwietnia przed miejskim ratuszem na placu Łokietka zebrali się mieszkańcy Lublina wyrażający swoje poparcie dla strajkujących pedagogów. W akcji poparcia strajkujących pod hasłem „Łańcuch światła” uczestniczyło około 200 osób. Przynieśli ze sobą flagi i znaki poparcia – czarny wykrzyknik na pomarańczowym tle.

Maturzyści mają problem

W Lublinie strajkują wszystkie licea prowadzone przez miasto. Maturzyści obawiają się, że zajęci strajkiem nauczyciele nie przerwą go na czas ich kwalifikacji. W tym celu powinny zebrać się rady pedagogiczne z niezbędnym kworum, czyli ponad połową nauczycieli, którzy zatwierdzą oceny uzyskane na koniec roku szkolnego przez maturzystów. Wystawienie im ocen jest niezbędne, by mogły odbyć się tegoroczne egzaminy maturalne zaplanowane w terminie od 6 do 25 maja.

Lubelskie Kuratorium Oświaty, które na bieżąco monitoruje sytuację i przed świętami poinformowało, że w województwie część nauczycieli zaprzestała strajku i protest kontynuuje jeszcze niespełna 30 procent wszystkich placówek oświatowych, nadal nie ma pewności, czy wszędzie zbiorą się rady pedagogiczne kwalifikujące maturzystów.

Od 18 kwietnia na stronie internetowej kuratorium (www.kuratorium.lublin.pl temat: „Rady pedagogiczne – klasyfikacja i promocja uczniów”) publikowane są informacje przekazywane przez dyrektorów szkół na temat wyznaczonych, czasem kolejnych już terminów oraz wyników posiedzeń rad pedagogicznych dotyczących klasyfikacji i promocji uczniów klas maturalnych

Emilia Kalwińska