Emeryci ruszyli na ZUS. Niepotrzebnie…

Od kilku dni emeryci z tzw. „starego portfela” szturmują placówki ZUS w całym kraju, by złożyć wniosek o ponowne przeliczenie i w efekcie podwyżkę emerytury. Niepotrzebna fatyga i płonne ich nadzieje na wyższe świadczenie, bo ZUS niczego im nie przeliczy, a emeryci zwyczajnie zostali wprowadzeni w błąd przez nie do końca sprawdzone doniesienia medialne.

Sprawcą całego zamieszania jest jeden z ogólnopolskich portali internetowych, który zamieścił informację o tym jak jego czytelnik złożył ostatnio do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i wyszło, że będzie pobierał o 400 zł miesięczne więcej. Wniosek, ów szczęśliwiec, miał złożyć po tym jak dowiedział się, że w związku ze spowodowaną przez Covid-19 zwiększoną liczbą zgonów w ubiegłym roku, skróciła się średnia długość życia i ZUS ponownie, na wniosek każdego zainteresowanego, przelicza wysokość emerytury w oparciu o nowe tablice trwania życia. Informację powieliły inne portale, a dalej drogą pantoflową, hasło „Wystąp do ZUS z wnioskiem o przeliczenie emerytury, a dostaniesz podwyżkę” dotarło do wielu emerytów. Ci ruszyli do ZUS z wnioskami i… zostali odprawieni z kwitkiem.

– Informacje o możliwości przeliczenia emerytury w ZUS z powodu nowych tablic trwania życia i podwyższenia jej „dla każdego”, kto się zgłosi z wnioskiem są nieprawdziwe! – dementuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Skutek tych artykułów jest taki, że wielu klientów domaga się w ZUS przeliczenia, choć nie ma do tego żadnych podstaw i stąd spotyka się z odmową – dodaje rzecznik.

ZUS przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Emeryturę można przeliczyć na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Owszem Główny Urząd Statystyczny opublikował aktualne, obowiązujące od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., tablice średniego dalszego trwania życia, ale są one kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur tylko z tzw. nowego systemu, który obowiązuje od 1 stycznia 1999 roku. Aktualne tablice mają zastosowanie wobec osób z nowego systemu, które przejdą na to świadczenie między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku albo mają już przyznaną emeryturę, ale jej wypłata jest zawieszona z powodu dalszej pracy u dotychczasowego pracodawcy i zdecydują się na zakończenie zatrudnienia i złożenie wniosku o podjęcie wypłaty emerytury w okresie od kwietnia 2021 do marca 2022 r.

– Nowe tablice nie są podstawą do ponownego przeliczenia dotychczasowych emerytur przez niepracujących emerytów z tzw. starego systemu oraz niepracujących emerytów z tzw. nowego systemu, którzy już wcześniej skorzystali z obliczenia świadczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia – wyjaśnia M. Korba. – Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe – podkreśla pani rzecznik. (opr. ZM)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here