Festiwal nauki wirtualnie, ale z prawdziwym rozmachem

Wydarzenie przygotowały wspólnie wszystkie lubelskie uczelnie publiczne we współpracy z miastem

Tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki ze względu na trwającą pandemię Covid-19 nie odbędzie się. Nie oznacza to jednak, że pięć największych uczelni w Lublinie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Lubelska  rezygnuje z przedstawienia swojego potencjału, osiągnięć i zachęcania do studiowana w swoich murach. Festiwal zastąpią Lubelskie Wirtualne Dni Nauki, które zaplanowano na 22-24 września. Dzięki transmisji online na portalu Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji www.lui.lublin.eu każdy bez zapisów, konieczności wychodzenia z domu i za darmo, będzie mógł w nich uczestniczyć.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki są bezprecedensowym i unikalnym na skalę ogólnopolską projektem. – Takie wydarzenia pokazują dwie rzeczy. Po pierwsze jak dużo do zaoferowania mają w kwestii promocyjnej, naukowej i artystycznej lubelskie uczelnie wspólnie z wspierającym wydarzenie Urzędem Miasta Lublin – mówi JM Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

– Po drugie to, co z mojego punktu widzenia jest kluczowe i co powinniśmy wykorzystać w perspektywie kolejnych lat, to uświadomienie sobie, jak duży potencjał naukowo-badawczy, organizacyjny i kulturalny ma Miasto Lublin, mają lubelskie  uczelnie. Od nas wszystkich zależy, od naszego wspólnego działania pod wspólnym sztandarem, jak ten potencjał będziemy wspólnie wykorzystywali – dodaje rektor Dobrowolski.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki mają pokazać znaczenie nauki i odkryć naukowych dla rozwoju gospodarki regionu, kraju,  także i świata. Mają rozbudzać ciekawości poznawcze i rozwijać zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Nauka i nowe technologie

Motywem przewodnim pierwszego dnia Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki będą nauka i nowe technologie. Każda z uczelni będzie mogła pochwalić się prowadzonymi badaniami naukowymi. Między innymi o tym „Co w trawie świeci?” mówić będzie prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki z Katedry Biofizyki UMCS. Na pytanie: „Rozmnażanie roślin in vitro – konieczność, norma czy fanaberia?” internautom odpowie dr inż. Marzena Parzymies  z Instytutu Produkcji Ogrodniczej Uniwersytetu Przyrodniczego.

O tym, czy człowiek może mieć podwójny kod genetyczny dowiemy się z wykładu „Chimery ludzkie” dr Andrzeja Zykubka z Katedry Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ponadto o chirurgii twarzoczaszki mówić będą dr Krystian Kuźniarz, lek. Jarosław Konopelko, dr Marcin Baran i prof. dr hab. Tomasz Tomaszewski z Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pierwszego dnia zaprezentowane zostaną także projekty w ramach modułu Sztuka i Kultura. Na podróż „Przez świat. Spotkania z podróżą: Irlandia. Zielona wyspa na piwnej pianie” zabierze uczestników wydarzenia Anna Śliwa ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie i Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej „Chatka Żaka”. ”Sztukę kulinarną” przedstawi mgr. inż. Piotr Stanikowski z Katedry Technologii Surowców Pochodzenia Roślinnego i Gastronomii Uniwersytetu Przyrodniczego.

DZIEŃ DRUGI

Podczas drugiego, anglojęzycznego, dnia wydarzenia, tematyka projektów w ramach modułów Science & Technology promować będzie wiedzę w obszarze Covid-19, a w szczególności osiągnięcia i działania poszczególnych uczelni na tym polu. Widzowie, w tym w głównej mierze odbiorcy anglojęzyczni, będą mogli zapoznać się z opracowaniami i wynalazkami lubelskich naukowców pomocnymi w radzeniu sobie z epidemią koronawirusa.

W module Art & Culture będzie można z kolei obejrzeć fragmenty, m.in.: projektu kulturalnego „Lublin Sounds Good” w wykonaniu Fundacji Absolwentów UMCS,  „International Folk Arts Festival – Indonesia” Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, koncertu Zespołu „Z 10. piętra” – Sceny KULline Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, „Artistic activity of the Medical University of Lublin” Biura Promocji i Rozwoju Uczelni Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz nagranego w trakcie pandemii utworu „O Fortuna” z kantaty „Carmina Burana” Carla Orffa w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej i Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Na koniec drugiego dnia obejrzymy m.in. reportaże z organizowanej od 2007 roku Nocy Kultury czy odbywającego się od 2008 roku festiwalu muzycznego Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

DZIEŃ TRZECI

Ostatniego dnia odbędą się tzw. Wirtualne Drzwi otwarte. Kandydaci na studia będą mogli odwiedzić specjalne wirtualne stoiska lubelskich publicznych uczelni wyższych oraz miasta. Podczas Wirtualnych Drzwi Otwartych będzie możliwa interakcja na żywo pomiędzy uczelniami, a uczestnikami w ramach paneli: Nauka nie musi być nudna, The vibes, Success stories i Kampusy studenckie oraz na specjalnych live chatach, gdzie osoby zainteresowane podjęciem studiów w Lublinie, będą mogły uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania w trzech wersjach językowych: angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

Nauka nie musi być nudna

W ramach panelu „Nauka nie musi być nudna” lubelskie uczelnie zaprezentują swój potencjał naukowy oraz postarają się udowodnić kandydatom na studia, że nauka to nie tylko teoretyczne wykłady i edukacja z książek. Widzowie będą mogli zobaczyć jakie praktyczne możliwości zdobywania wiedzy oferują lubelskie uczelnie publiczne. W panelu The vibes poszczególne uczelnie udowodnią, że studia to również możliwość rozwijania swoich pasji i czas zdobywania nowych przyjaźni. Panel The Vibes prezentuje pozanaukową atmosferę każdej uczelni, m.in. obszary związane  ze sportem, kulturą i organizacjami studenckimi. Okres studiów często wiąże się z początkiem kariery zawodowej. Kandydaci na studia zastanawiają się, co będą mogli osiągnąć po ich zakończeniu.

Panel Success Stories to pięć wywiadów z absolwentami lubelskich publicznych uczelni wyższych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość wysłuchania inspirujących historii związanych z zawodową karierą i studiami w tle. Ostatni z prezentowanych podczas Wirtualnych Drzwi Otwartych obszarów to tzw. Kampusy studenckie. Filmowy spacer po kampusach to szansa na zapoznanie się z najważniejszymi punktami na mapie każdej uczelni – jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Trzeci dzień Wirtualnych Drzwi Otwartych zakończy emisja materiału Urzędu Miasta Lublin o akademickim Lublinie. Będzie to reportaż w formie oprowadzania przez przewodnika po atrakcyjnych częściach miasta dla przyszłych i obecnych studentów.

Filmowe Laborki

Dodatkowo, w ramach LWDN, organizowany jest konkurs Filmowe Laborki skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów wyższych uczelni, którzy czerpią radość z odkrywania fascynującego świata nauki, są zainteresowani nowinkami naukowymi i chcieliby podzielić się swoimi badaniami za pomocą nagrań. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu jest nagranie filmu przedstawiającego przebieg oraz rezultat wybranego eksperymentu, doświadczenia czy zjawiska. Przewidziane są trzy nagrody pieniężne:  2000 zł (brutto) w ramach nagrody głównej oraz po 1000 zł (brutto) dla dwóch osób lub zespołów wyróżnionych w kategoriach: najbardziej niekonwencjonalny film i film o najwyższej wartości edukacyjnej. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 września. Rozstrzygnięcie Filmowych Laborków nastąpi ostatniego dnia LWDN, tj. 24 września.

A co z Lubelskim Festiwalem Nauki organizowanym od 2004 roku?

Wydarzenie, podczas którego przez 16. edycji zaprezentowano aż 13 650 projektów (w każdej edycji uczestniczyło ok. 35 tys. zarejestrowanych uczestników) ma powrócić w przyszłym roku, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna i ma być zorganizowane jeszcze z większym rozmachem.- Już teraz zapraszamy w dniach 17-24 września przyszłego roku na wydarzenie spektakularne – mówi JM Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – dodając, że na XVII Lubelski Festiwal Nauki, który będzie odbywał się pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!” już udało się pozyskać rekordowe, bo w kwocie ok. 600 tys. zł. dofinansowania.

Dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynator Lubelskiego Festiwalu Nauki z ramienia UMCS, zdradziła, że podczas imprezy będzie bity rekord Guinessa w stworzeniu największego na świecie polimera. Będą spotkania z noblistami. – Program będzie spektakularny – zapowiada dr Baczewska-Ciupak. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here