Funduszu nie będzie

Miejscowości gminy Urszulin nie będą dysponować środkami z funduszy sołeckich. Pieniądze, które gmina mogłaby na to przeznaczyć, będą spożytkowane w inny sposób – na dokończenie najważniejszych inwestycji – takich, jak budowa ścieżek rowerowych czy remont sali gimnastycznej.

Podczas środowego (13 marca) posiedzenia radni podjęli pakiet kilku uchwał. Dla mieszkańców najważniejsze były te mówiące o powołaniu Klubu Seniora przy świetlicy w Andrzejowie, o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego oraz o planowanej budowie stacji bazowych telefonii komórkowej w Wytycznie i Urszulinie. – Musimy dokończyć sztandarowe projekty, a problemy poszczególnych miejscowości będziemy się starać niwelować kompleksowo – mówił wójt Tomasz Antoniuk odnośnie funduszu sołeckiego.

Następnie tłumaczył, dlaczego rada powinna się przychylić do uchwały w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych dotyczących budowy masztów przekaźnikowych. – Zazwyczaj wygląda to tak, że jeśli inwestor nie dogada się z samorządem, to te instalacje i tak powstają, tyle że na prywatnych działkach w podobnej lokalizacji. Wszelkie zastrzeżenia wraz z pisemnym uzasadnieniem mieszkańcy w tej kwestii mogą składać do Urzędu Gminy – tłumaczył wójt.

Przy punkcie dotyczącym ustalenia sposobu rekrutacji do przedszkoli przewodniczący, Piotr Kamela zapytał, czy gmina może wprowadzić zapis, na podstawie którego do przedszkoli można byłoby przyjmować jedynie dzieci z aktualnymi książeczkami szczepień. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na następnej sesji.

Na koniec spotkania wójt zrelacjonował to, czym się zajmował od czasu ostatniej sesji. Mówił o planowanym remoncie sali gimnastycznej, o przetargu na wyłonienie wykonawcy ścieżki rowerowej, o planach założenia gminnej spółki non profit, która działałaby na rzecz społeczności lokalnej, o montażu solarów i remontach dróg gruntowych. Dyskusję zaczęła Kamila Grzywaczewska, która zwróciła uwagę mieszkańców, by nie płacili za ekspertyzy energetyczne w ramach programu „Czyste Powietrze”. – Wiem, że po domach chodzi pani i za taką usługę pobiera pieniądze.

Tymczasem taka ekspertyza wcale nie jest potrzebna, a wniosek za darmo wypełni nam pracownik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – przekonywała radna. Na koniec poruszono problem braku możliwości przejazdu na ul. Modrzewiowej. Chociaż nie wolno tam parkować, to jest ona zastawiona po obu stronach przez samochody klientów przychodni medycznych. Na ten problem uwagę zwrócił P. Kamela nowemu komendantowi komisariatu policji w Urszulinie. (bm)