Głosujmy na Wereszczyn

Udziec jagnięcy w ziołach z hałajdą i karmelizowanymi owocami – taka potrawa przygotowana przez KGW Wereszczynianki reprezentuje województwo lubelskie w ogólnopolskim plebiscycie Bitwa Regionów 2021.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wereszczynie (gm. Urszulin) zdobyły pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim Bitwy Regionów 2021. W nagrodę reprezentują Lubelszczyznę w ogólnopolskiej części tego konkursu. Uznanie jurorów zdobył ich film z przygotowania udźca jagnięcego w ziołach z hałajdą i karmelizowanymi owocami. Danie wywodzi się podobno jeszcze z XVI wieku, czyli czasów, w których żył Mikołaj Rej. Był on częstym gościem w Wereszczynie i wielkim smakoszem nie tylko jedzenia, ale też i różnych trunków.

W ubiegłym tygodniu gospodynie z Wereszczyna wraz z Kamilą Grzywaczewską, dyrektorką lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa promowały swoje konkursowe danie w telewizji regionalnej. Widzowie programu dowiedzieli się m.in. o przygotowaniach do finału plebiscytu, który odbędzie się 4 września w Częstochowie podczas Dożynek Jasnogórskich. By panie z Wereszczyna dotarły do finału, trzeba im nieco pomóc i oddać na nie swój głos. Można to zrobić, wchodząc na stronę www.bitwaregionow.pl – w zakładkę plebiscyt. Czasu zostało już niewiele, bo głosowanie trwa tylko do 31 sierpnia. (bm)