Gorąca dyskusja przy budżecie

Większością głosów koalicji PO i Wspólnego Lublina radni wyrazili zgodę, by dołożyć blisko 10 milionów złotych do rewitalizacji Parku Ludowego. To główna pozycja w zmienionym, w miniony czwartek budżecie miasta na ten rok. Innego zdania są radni PiS, którzy przypominają, że w mieście są bardziej pilne potrzeby.


Sprawa dołożenia do rewitalizacji parku ponad 9,4 mln zł stanęła już na poprzedniej sesji. Wówczas koalicji zabrakło jednego głosu (który ma w przewadze) będącej na zwolnieniu lekarskim Marty Wcisło. Sprawa wróciła jednak na porządek majowej sesji.

Klub PiS powtórzył przytaczane poprzednio argumenty. Radni opozycji przypominali, że miasto ma sporo poważniejszych, często mniej kosztownych problemów, jak pochylnie dla niepełnosprawnych, przeludnione szkoły, miejsca parkingowe.

– To brnięcie w złym kierunku. Trzeba inwestować w rzeczy potrzebne mieszkańcom, np. kanalizację. Z jakich zadań prezydent wygospodaruje te środki? – pytał Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS.

– Jesteśmy zobowiązani reżimem zapisów w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych – tłumaczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów ratusza, Tadeusz Dziuba, wyjaśniał też, skąd tak duży wzrost wydatków na park.

– Takie są ceny. Różnice kwotowe wynikają z sytuacji w budownictwie. Wcześniejsze wyliczenia były z 2017 roku. Drożeją materiały i robocizna, a szacunki muszą być aktualne. Zakres rzeczowy pozostał bez zmian – wyjaśniał. – Najdroższe są ścieżki, mniej płacimy za toalety, strefę odpoczynku. Ogród wertykalny wyniesie nas 2,5 mln zł, kładka przez Bystrzycę: 3,5 mln zł. Po dodaniu wszystkiego wychodzi prawie 29 mln zł – wyliczał.

Jako przykład nietrafionego wydatku radni opozycji podali 200 tys. zł dotacji dla Galerii Labirynt. – Jedna rada dzielnicy ma na rok 129 tys. zł – porównywał radny Piotr Popiel. Wniósł poprawkę, by środki zamiast na kulturę trafiły na program ograniczania emisji pyłów. – Na dopłaty do wymiany kotłów – precyzował. Wniosek zablokowała koalicyjna większość.

– Nie spłaszczajmy dyskusji o ofercie kulturalnej. Galeria Labirynt jest jedyną w Lublinie, która mówi o sztuce współczesnej. Angażujemy się od festynów, przez muzykę poważną, sztukę uliczną, po zabawy w podwórkach – odpowiadał wiceprezydent Krzysztof Komorski.

Uchwała zmieniająca budżet miasta przeszła większością 15 głosów. Dzięki przekazaniu środków rewitalizacja Parku Ludowego może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Najpierw miasto musi jednak wybrać wykonawcę. BCH