Gorący jazzowy lipiec

13. edycja Lublin Jazz Festival odbędzie się w dniach 11-17 lipca w lubelskim Centrum Kultury. Na scenie w wirydarzu usłyszymy uznanych artystów z Polski i zagranicy.

Dla fanów jazzu szykuje się tygodniowe święto ich muzyki – w plenerze. Przed lubelską publicznością wystąpią m.in. Stanisław Soyka z nowym kwartetem, jeden z najbardziej uznanych amerykańskich saksofonistów Steve Coleman w kultowym projekcie Five Elements, William Parker z trzema innymi mistrzami improwizacji. Ponadto usłyszymy wschodzące gwiazdy polskiego jazzu w projekcie „Jazz Forum Talents”, sprawdzimy co słychać na lokalnym podwórku jazzu, poznamy też zwycięzcę tegorocznego konkursu młodych talentów JAZZiNSPIRACJE. Koncertom LJF towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia m.in. jam session i wystawy. Tegoroczny plakat festiwalu zaprojektował uznany artysta młodego pokolenia Dawid Ryski.

Co w programie?

Od poniedziałku do środy (11-13 lipca) wysłuchamy tu jazz gratis. Na te dni swoje wieczorne występy w wirydarzu CK zapowiedziały lubelskie formacje: Testudo i Ronnie N. 13 lipca wystąpią tu uczestnicy konkursu JAZZiNSPIRACJE, po którym ma zostać przyznana nagroda im. Barbary Luszawskiej, zmarłej w tym roku inspiratorki LJF.

Od czwartkowego wieczoru, 14 lipca, musimy kupić bilety na każdy koncert. Jak ten Stanisław Soyka Kwartet (PL) za 70/80 zł, acz jego występ w wirydarzu poprzedzi gratisowy aperitif o godz.19 Aga Gruczek Trio (PL).

15 lipca w tymże miejscu Jazz Forum Talents (PL) za 40/50 zł, po nich wystąpi DZ’OB (Ukraina) – bilety w tej samej cenie. Za to wstęp wolny na Jam session o godz. 22.

16 lipca przywita nas już w godz. 11-13 „Jazz dobry!” – muzyczny cocktail na świeżym powietrzu, wstęp wolny. Od godz. 19 kolejno: Moon Hoax (PL) już z biletami za 30/40 zł,

Steve Coleman and Five Elements (US) za 60/70 zł. Na koniec po godz. 22 Niedźwiedź w lesie – sound system, który od 2005 roku pojawia się na najlepszych imprezach w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest rozpiętość stylistyczna, kompletna nieprzewidywalność i wybuchowa energia wynikająca ze sporej dozy improwizacji i reakcji na klimat pod sceną. Lepiej przyjdźcie w wygodnych butach i z rozgrzanymi biodrami. I wtedy wstęp wolny.

Niedziela 17 lipca to znów w godz. 11-13 „Jazz dobry!”, a wieczorem od godz. 19 kolejno w wirydarzu CK: kwartet William Parker / Hamid Drake / John Dikeman / Luís Vicente (USA/PT) za 50/60 zł oraz SimsaFünf (Austria) za 30/40 zł.

Detale programu można znaleźć na stronach: ck.lublin.pl albo lublinjazz.pl.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here