Gorzelnia rośnie w oczach

Na placu budowy trwa montaż kolejnych urządzeń

Prace na budowie nowej gorzelni Stock Polska w Lublinie idą pełną parą. Na finiszu jest już budowa fundamentów, na których staną m.in. przywiezione właśnie z Indii kilkunastotonowe kolumny destylacyjne.


Na placu budowy już stoi zbiornik buforowy oczyszczalni ścieków. Niebawem dołączą do niego tzw. kolumny destylacyjne i wyparkowe – wielkogabarytowe urządzenia, które stanowić będą kluczowy element powstającej gorzelni. Od producenta z Indii, przez Antwerpię i Gdańsk, przyjechało do Lublina sześć kolumn oraz instalacja wyparna. Ich stawianie zaplanowano na koniec miesiąca, a niezbędne do tego będą dwa specjalistyczne dźwigi. Jeszcze w czerwcu do Lublina dotrze również wielkogabarytowa suszarnia, która zostanie zamontowana na płycie fundamentowej budynku.

Jakie będą kolejne etapy inwestycji?

– Obecnie trwa prefabrykacja zamówionych elementów konstrukcji stalowej, których dostarczenie zaplanowano na koniec czerwca i początek lipca. Gdy tylko się pojawią, ruszą prace montażowe konstrukcji estakady oraz budynku suszarni. W tym samym czasie rozpoczną się prace budowlane w budynku socjalno-technicznym. Kolejne etapy to dokończenie montażu chłodni wentylatorowych, budowa nowej kotłowni, dalsza budowa oraz dostawy zbiorników procesowych, oraz proces stawiania konstrukcji głównej – mówi Mateusz Kiedrzyński, kierownik projektu budowy gorzelni Stock w Lublinie.

Największym elementem zespołu budynków nowej gorzelni będzie tzw. budynek procesowy, czyli hala, gdzie odbywać się będą wszystkie etapy produkcji alkoholu: od mielenia zboża, poprzez fermentację aż po destylację. W drugim budynku znajdzie się kosz przyjęciowy – gdzie będzie dostarczane zboże do produkcji spirytusu oraz odbierany susz poprocesowy wykorzystywany do produkcji pasz dla zwierząt.

Część z naturalnych odpadów będzie ponownie wykorzystywana, aby być w zgodzie z aktualnymi trendami gospodarki obiegu zamkniętego oraz koncepcji „less waste”. Powstanie także pięć silosów zbożowych, dobowe zbiorniki miksujące, budynek suszarni, oczyszczalnia ścieków i budynek biurowo-techniczny, w którym znajdować się będzie laboratorium i główna sterowania.

Przypomnijmy – na terenach działki przemysłowej Stocka w Lublinie od strony torów kolejowych, powstaje nowoczesna, ekologiczna gorzelnia, której docelowa wydajność wyniesie 100 tysięcy litrów spirytusu dziennie. Jest to jedna z największych w ostatnich latach inwestycji na Lubelszczyźnie, której koszt oszacowano na ponad 120 milionów złotych i która jest w całości realizowana ze środków własnych Stock Polska. W gorzelni znajdzie zatrudnienie około 30 nowych pracowników. Zyskają także rolnicy z Lubelszczyzny, ponieważ produkcja odbywać się będzie przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia oraz pszenicy pozyskiwanej w większości od lokalnych producentów.

Wstępna data uruchomienia nowej lubelskiej gorzelni to początek 2023 roku. Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here