Grób dziecka i dawny tunel

Podczas prac archeologicznych pod północną zakrystią Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie znaleziono mnóstwo kilkusetletnich eksponatów oraz trumny, ze szczątkami m.in. dziecka. Wykopaliska prowadzone są w podziemiach bazyliki coraz niżej, a archeolodzy planują wkrótce przebić się do dawnego tunelu. Ma on być odtworzony i udostępniony do zwiedzania.


Trwające przy Sanktuarium NNMP w Chełmie prace są możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To trzeci etap projektu, przebiegający pod nazwą „Remont elewacji północnej z odtworzeniem przejścia do krypt z zakrystii północnej”. Pod północną zakrystią Sanktuarium istnieje tunel, który ma być przebity i połączony z dawnym klasztorem bazylianów.

Pod posadzką tej zakrystii naukowcy spodziewali się pozostałości XIII-wiecznej świątyni. Kolejne tygodnie prac archeologicznych przynoszą wciąż nowe odkrycia. Pracami tymi kieruje dr Stanisław Gołub. Wiadomo, że z zakrystii, gdzie prowadzone są wykopaliska, kilkaset lat temu wykonano przejście do krypt. Odtworzenie tego przejścia będzie sporym przedsięwzięciem.

Już od początku prac archeolodzy znajdowali fragmenty płytek posadzkowych, cegieł, ceramiki, naczyń sakralnych, monety, kości zwierzęce. Z każdym dniem, gdy zdejmowano kolejne warstwy ziemi i schodzono niżej, eksponatów przybywało. W końcu archeolodzy natrafili na trumny z ludzkimi szczątkami. Chodzi o grób dziecka i dwa inne, w których pochowano być może jego rodziców. Naukowcy szacują, że szczątki te pochodzą z XIII wieku. Na grobie dziecka położone były trzy płaskie kamienie. Jak mówi dr Gołub – zdarzało się, że przed wiekami przyciskano w ten sposób trumny.

– Dysponujemy ogromną ilością eksponatów pochodzących z tego miejsca – mówi dr Gołub. – W XVI lub XVII wieku dobudowano tu niewielką zakrystię i wtedy też powstało wejście do krypt, które chcemy odtworzyć. Będzie to ciekawa atrakcja turystyczna, którą zechcemy w przyszłości udostępnić zwiedzającym. Do obejrzenia będą też znalezione tu zabytki. W następnych tygodniach będziemy kontynuować prace, a wraz z nimi docierać do kolejnych odkryć, których jest tak wiele w tym unikalnym miejscu. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here